• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Niestomatologiczne skutki dentofobii

smn
04-05-2018, 11:10
Niestomatologiczne skutki dentofobii Dentofobię należy leczyć u psychoterapeuty (fot. pixabay)
Lęk przed dentystą przekazywany jest z pokolenia na pokolenie i powoduje daleko idące społeczne konsekwencje - dowodzą naukowcy.

Paniczy strach przed dentystą może prowadzić do poczucia wstydu, obniżonej samooceny i społecznego wycofania, dowodzi badanie opublikowane na łamach International Dental Journal.  Autorzy pracy podkreślają także, że dentofobia negatywnie oddziałuje na podstawy społecznego funkcjonowania, czyli dochód i edukację.

 Według szacunków Oral Health Foundation w Wielkiej Brytanii na dentofobię cierpi blisko 10 mln osób. W tej grupie pacjentów dwukrotnie częściej znajdują się osoby ubogie, niż w grupie, która nie odczuwa lęku przez wizytą u dentysty.

- Niestety strach przed dentystą przenosi się z pokolenia na pokolenie, często dzieci osób mających dentofobię także panicznie boją się stomatologa, co dodatkowo pogarsza stan zdrowia jamy ustnej. W takich przypadkach, jedną ze skutecznych technik pomocy jest terapia behawioralna, komentował badanie prof. Damien Walmsley, naukowy doradca BDA.

Więcej: dentistry.co.uk

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   dentofobia  

POLECAMY W SERWISACH