PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Niebanalne zalety nanocząsteczki trimetafosforanu w paście do zębów

ms
26-05-2015, 10:44
Niebanalne zalety nanocząsteczki trimetafosforanu w paście do zębów Pasta z trimetafosforanami (foto: freedigitalphotos).
Grupa brazylijskich naukowców z Uniwersytetu Estadual Paulista wykazała, że szkliwo zębów nadspodziewanie dobrze reaguje na działanie pasty z nanocząsteczkami trimetafosforanu.

W eksperymencie uczestniczyli ochotnicy podzieleni na trzy grupy. Żaden z nich, podobnie jak ci, którzy analizowali rezultaty doświadczenia, nie wiedzieli z jaką formułą pasty do zębów mają do czynienia. Ustalenie tych zależności następowało dopiero po zbadaniu stanu szkliwa zębów wszystkich biorących udział w eksperymencie osób.

Grupy ochotników:
- pierwsza korzystała z pasty bez dodatku fluoru (0F);
- druga myła zęby pastą zawierającą 1100 cząsteczek fluoru na 1 mln innych, wchodzących w skład pasty (1100);
- trzecia miała do dyspozycji pastę z 3 proc. zawartością mikrocząsteczek trimetafosforanu (1100 TMP);
- czwarta korzystała z pasty, w składzie której znalazły się nanocząsteczki trimetafosforanu (TMPnano).

Wszystkie, biorące udział w doświadczeniu, osoby zobowiązane były do mycia zębów trzy razy dziennie, za każdym razem przez co najmniej 1 min. Ochotnicy nie tylko zostali poinstruowani jak i kiedy mają szczotkować uzębienie, ale także dostali szczegółowe dyrektywy co do codziennej diety (zarówno w zakresie jej składu, jak i harmonogramu).

Na podstawie statystycznych ocen ustalono, że: powierzchnia szkliwa okazała się być o 20 proc. twardsza w przypadku używania pasty do zębów z nanocząsteczkami trimetafosforanu (TMPnano) - w porównaniu do stosowania produktu zawierającego sam fluor (1100). Za nanocząsteczkami przemawia także zdecydowanie wyższy poziom remineralizacji szkliwa (o 66 proc.) i to w stosunku do paty z mikrocząsteczkami trimetafosforanu (1100 TMP). Wskaźnik ten były dwukrotnie wyższy, w przypadku gdy pastę, określaną jako TMPnano, porównywano do past, które nie zawierały trimetafosforanu.

Trimetafosforany: nieorganiczne związki chemiczne - sole kwasu metafosforowego. Występują w postaci pierścieniowychtrimerów, tetramerów lub heksamerów, np. trimetafosforan sodu, tetrametafosforan sodu lub heksametafosforan sodu.

Do analizy wyników zastosowano procedurę jednoczynnikową ANOVA, generującą analizę wariancji dla ilościowej zmiennej zależnej i pojedynczego niezależnego czynnika (analizę wariancji wykorzystuje się do testowania hipotezy o równości kilku średnich).

Wyniki tego eksperymentu opisano w Journal of Dentistry 2015 April 30. Eksperyment przeprowadzili m.in. brazylijscy naukowcy pracujący w Department of Pediatric Dentistry and Public Health, Araçatuba Dental School w brazylijskim Uniwersytecie Estadual Paulista (mikroregion w stanie Sao Paulo).

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH