PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nie ma mądrych na to co robić z zębami mądrości

js
14-08-2015, 08:32
Nie ma mądrych na to co robić z zębami mądrości Usuwać, czy nie zęby mądrości (foto: pixabay)


Ósemki sprawiają problemy ich właścicielom, ale nie tylko im. National Institute for Health and Care Excellence (Wielka Brytania) okresowo zmienia zalecenia w kwestii ich ekstrakcji.

Profilaktyczne usuwanie zębów mądrości ma zwolenników i przeciwników.

W latach 90-tych w Wielkiej Brytanii ok. 70 tys. osobom każdego roku wyrywano zęby mądrości -  w większości przypadków profilaktycznie. Po zmianie zaleceń liczba ekstrakcji spadła w 2003 r. do ok. 40 tys., ale już w 2010 r. sytuacja zmieniła się radykalnie, wówczas to wyrwano 77 tys. zębów mądrości – zdecydowanie najwięcej w ciągu ostatnich dwudziestu latach. Co ważne, ponowny wzrost liczby ekstrakcji nie wynikał z nowych zaleceń National Institute for Health and Care Excellence, ale z potrzeby chwili.

Okazuje się, że duża grupa osób, mająca po 30 i 40 lat, musi pozbywać się, sprawiających poważne problemy, zębów mądrości. To efekt zaniechania z przełomu wieków.

Trudno o racjonalne w tym względzie zalecenia. Jak wiadomo, usunięcie ósemki nie zawsze jest proste. Bywa, że po ekstrakcji konieczne jest założenie szwów. Po zabiegu istotne jest utrzymywanie operowanej okolicy w czystości i zapobieganie zakażeniu. Najistotniejszym problemem jest jednak ten, iż ingerencja chirurgiczna może doprowadzić do uszkodzenia nerwów, a wówczas powstaje problem, którego pacjent nawet się nie spodziewa siadając na fotelu stomatologicznym.

Nieprawidłowo rosnące ósemki stłaczają inne zęby, czasami wrastają w policzek, powodują częste stany zapalne dziąsła. Ósemki, zatrzymane w rozwoju, mogą dawać niespecyficzne objawy: migrenowe bóle głowy, problemy ze stawami, stany zapalne. Często zdarza się, że przy interwencji chirurgicznej należy usunąć wraz z ósemką także siódemkę.

Wciąż nie ma jasnych zaleceń: czekać, czy dmuchać na zimne.

Więcej: blog.teethremoval.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
zęby mądrości   ekstrakcja   ósemki  

POLECAMY W SERWISACH