PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nicola De Angelis: stabilność przyzębia kluczowa dla implantacji

informacja prasowa/szaft
11-12-2014, 10:36
Nicola De Angelis: stabilność przyzębia kluczowa dla implantacji Prof. De Angelis (na zdjęciu) przybył na konferencję na specjalne zaproszenie Instytutu Blend-a-med Oral-B (fot. materiały prasowe)
- Wiele badań wskazuje na fakt, że zapalenie przyzębia jest jednym z głównych powodów niepowodzenia po wszczepieniu implantu. Aby zmniejszyć ryzyko odrzucenia implantu, zaleca się zastosowanie terapii, rozłożonej w czasie, w celu osiągnięcia stabilności przyzębia – przekonywał w trakcie konferencji „Implanty: Idea - Sztuka - Praktyka 2014”, prof. Nicola De Angelis, periodontolog i implantolog.

Włoch podkreślał, że skuteczność leczenia implantologicznego, w przypadku pacjenta periodontologicznego, jest obecnie przedmiotem wielu dyskusji, wynikających z braku klarownych zaleceń postępowania wobec długoterminowych komplikacji.

- Właściwe planowanie zabiegów implantologicznych u pacjentów z chorobą przyzębia, wybór właściwego implantu oraz techniki zabiegowej są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu - przekonywał.

Z uwagi na brak schematów postępowania w przypadku powikłań związanych z peri-implantitis, prof. De Angelis podkreślił konieczność zastosowania periodontologicznego leczenia podtrzymującego oraz edukację dotyczącą utrzymywania właściwej higieny jamy ustnej przez pacjenta. Bardzo ważną kwestią jest właściwy schemat działania z pacjentem ze zdiagnozowaną chorobą przyzębia. Prof. De Angelis zaleca trzy kroki w tym procesie:

Właściwa informacja: wyjaśnienie pacjentowi, w sposób obrazowy, ale jednocześnie zrozumiały, etiopatogenezy chorób przyzębia.
Skuteczna instrukcja: przekazanie pacjentowi dokładnej ścieżki codziennej techniki higieny jamy ustnej.
Efektywna motywacja: edukacja pacjenta dotycząca zmiany postępowania i eliminacji niewłaściwych nawyków higienicznych, wpływających na rozwój lub nawrót choroby.

Według badań przeprowadzonych przez prof. De Angelis i jego zespół, pomimo braku statystycznie istotnej różnicy pomiędzy pacjentami zdrowymi i z chorobą przyzębia, rekomenduje się, aby pacjenci z periodontopatiami, przed wszczepieniem implantu, poddani zostali wspomagającemu leczeniu przyzębia, w celu uniknięcia możliwych komplikacji po zastosowaniu.

Dodatkowo, wiele badań potwierdza, że przebyte zapalenia przyzębia, szczególnie o ostrym przebiegu, są istotnymi czynnikami ryzyka niepowodzenia wszczepienia i utrzymania implantu. Analiza przebadanych podgrup pacjentów wskazuje, że czynniki ryzyka nie ujawniają się okresie do 100 miesięcy od daty wszczepienia, natomiast wykazano statystycznie istotny wpływ tych czynników w czasie pomiędzy 101 a 200 miesiącami po wszczepieniu implantu.

De Angelis przywołał także badania Esposito M., Murrey-Curtis L., Grusovin M.G., Coulthard P., opublikowane w 2007 roku, na bazie których przyjmuje się, że implanty z bardzo szorstkimi powierzchniami charakteryzują sie wyższym ryzykiem wystąpienia peri-implantitis.


*Nicola De Angelis jest absolwentem stomatologii Genoa University. Specjalizację z periodontologii otrzymał na Siena University. Jest członkiem the American Academy of Periodontology oraz członkiem the Italian Society of Periodontology. Wykłada na Harvard School of Dental Medicine, UCLA, University of Pennsylvania and Mayo Clinic Rochester MN. De Angelis jest autorem licznych publikacji naukowych nt. periodontologii oraz zabiegów implantologicznych. Prowadzi prywatna praktykę w klinice Acqui Terme- Italy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH