PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nici dentystyczne to humbug?

ms
04-08-2016, 09:04
Nici dentystyczne to humbug? Nici dentystyczne zbawienne, czy zbyteczne? (foto: pixabay)
Konieczność stosowania nici dentystycznych jest tak oczywista, jak wymóg codziennego szczotkowania zębów, tymczasem dowodów na to, iż takie postępowanie jest zasadne – de facto nie ma.

Dziennikarze Associated Press zapytali amerykański Departament Health and Human Services and Agriculture dlaczego ze stron rządowych zniknął w 2016 r. (bez żadnego wyjaśnienia) zapis o nitkowaniu zębów - jako jedno z istotnych zaleceń prozdrowotnych.

AP odpowiedź otrzymała, a w niej informację, że stało się tak, bo efektywność nitkowania nie została nigdy potwierdzona badaniami naukowymi.

Rząd federalny rekomendował stosowanie nitkowania zębów od 1979 r., a na stronie internetowej American Dental Association niezmiennie widnieje zalecenie, według którego nitkowanie jest zasadniczą częścią dbania o zęby i dziąsła.

W tej sytuacji dziennikarze AP przeanalizowali 25 badań z ostatnich dziesięciu lat, których głównym celem było porównanie wyników szczotkowania zębów z efektami zapewnianymi poprzez szczotkowanie połączone z nitkowaniem. Okazuje się, że ten ostatni sposób we wszystkich analizowanych badaniach nie przynosił lepszych rezultatów w higienie jamy ustnej.

Tylko jedno badanie (z 2011 r.) wskazywało w konkluzji na pozytywny wpływ nitkowania na stan dziąseł, jednak rezultat ten był w zasadzie niemierzalny, tak więc trudno było mówić i w tym przypadku o dowodach wskazujących na korzyści ze stosowania nici dentystycznych..

American Dental Association (ADA) oraz American Academy of Periodontology (AAP) co prawda podbudowują rekomendacje badaniami, które wskazują na korzystny wpływ nitkowania, aczkolwiek wskazania oparte zostały o rezultaty zaobserwowane u kilku, kilkunastu  uczestników eksperymentów i to prowadzonych w okresie zaledwie dwóch, trzech tygodni.

Dziennikarze AP podnoszą jeszcze jedną kwestię, ADA pobiera od każdego z wytwórcy nici dentystycznych 14,5 tys. USD za analizę i wystawienie rekomendacji dotyczących użyteczności ich produktów.

Wywołane do tablicy ADA i AAP zdecydowanie obstają przy swoich opiniach i rekomendacjach: nitkowanie zębów jest niezbędne, aby utrzymać zadawalający stan zębów i jamy ustnej – twierdzą niezmiennie lekarze dentyści skupieni wokół obu organizacji.

- Niestosowanie nici dentystycznych jest jak wybudowanie domu bez otynkowania dwóch ścian. Problemy z tymi dwoma ścianami pojawią się zdecydowanie wcześniej niż z pozostałymi – przekonuje periodontolog Wayne Aldredge. Uważa on, że zbawienny wpływ nitkowania zębów byłby uwiarygodniony, gdyby w badaniu - i to przez dłuższy czas - wzięli udział diabetycy i palacze papierosów, a więc osoby zagrożone w znacznym stopniu paradontozą.

Okazuje się, że zdecydowana większość użytkowników nici dentystycznych, źle je używa. Niewprawne nitkowanie zębów nie tylko nie usuwa chorobotwórczych drobnoustrojów z jamy ustnej, ale przenosi je w inne, dotychczas wolne od niebezpiecznych mikroorganizmów, miejsca. Dodatkowym zagrożeniem jest niebezpieczeństwo skaleczenia dziąseł podczas nitkowania, a to niesie kolejne zagrożenie dla zdrowia jamy ustnej.

Oczywiście na zbawienny wpływ nitkowania na stan zębów wskazują wszyscy producenci nici dentystycznych. MarketSizeInfo.com ocenia, że wartość globalnego rynku nici dentystycznych sięga 2 mld USD, z czego połowa wpływów notowana jest w USA.

Dentysta Tim Iafolla z National Institutes of Health uważa, że naukowcy powinni zastosować do analiz bardziej zaawansowane metody badania. W przeciwnym przypadku należy się zastanowić czy zasadne jest tak jednoznaczne promowanie stosowania nici dentystycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ADA   nici dentystyczne  

POLECAMY W SERWISACH