PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Nici chirurgiczne ze stopów magnezu z wapniem made in Poland

27-12-2012, 06:07
Nici chirurgiczne ze stopów magnezu z wapniem made in Poland (fot. sxc.hu)
Nici chirurgiczne ze stopów magnezu z wapniem made in Poland (fot. sxc.hu)
Nici chirurgiczne z biozgodnych i nieszkodliwych dla ludzkiego organizmu stopów magnezu z wapniem, za kilka lat mogą trafić do chirurgii stomatologicznej, szczękowo-twarzowej, periodontologii czy implantologii.

Naukowcy z Akademii Górniczo - Hutniczej w Krakowie stworzyli urządzenie, które wytwarza giętkie druty, mogące służyć jako nici, czy sploty chirurgiczne. Wynalazek może być stosowany m.in. do spajania tkanek miękkich. Czas rozpuszczania nici w organizmie zależy od zawartości wapnia w stopie. Nie trzeba ich usuwać z organizmu.

Metoda powstała w wyniku współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Leibniza w Hanowerze (Niemcy). Właśnie tam wytworzono biozgodny stop magnezu z wapniem, który rozpuszcza się w organizmie człowieka. Następnie narodził się pomysł, aby wykorzystać stop do produkcji rozpuszczalnych nici chirurgicznych. Okazał się on jednak trudno odkształcalny. Z problemem poradzili sobie dopiero Polacy.

Obecnie wynalazek przechodzi procedurę patentową. Po uzyskaniu patentu naukowcy będą musieli zdobyć certyfikat zaświadczający o tym, że nici nie zaszkodzą ludzkiemu organizmowi.

Naukowcy z AGH przekonują że, nici chirurgiczne ze stopów magnezu będą miały większą wytrzymałość i biozgodność niż stosowane obecnie nici polimerowe.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   chirurgia stomat   nici stomatologiczne   Sprzęt  

POLECAMY W SERWISACH