PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Naukowcy z Instytutu Psychologii UJ badają, jak pacjent zapamiętuje ból

en/PAP-Nauka w Polsce
31-05-2017, 09:10
Naukowcy z Instytutu Psychologii UJ badają, jak pacjent zapamiętuje ból Powiązanie emocji i zapamiętywania bólu jest przedmiotem badań w Instytucie Psychologii UJ (fot. pixabay)
Pacjent zapamiętuje tylko pewne elementy zdarzeń. Na ich podstawie tworzy wspomnienia, także te dotyczące bólu. Dlatego ból odczuwany jak męczarnia, po pewnym czasie może być wspominany jako słabszy albo wręcz przeciwnie - jako silniejszy. Naukowcy z Instytutu Psychologii UJ sprawdzają, jak na pamięć bólu wpływają odczuwane emocje.

Jak to się dzieje, że dolegliwości towarzyszące niedawnej wizycie u dentysty są zapamiętywane inaczej niż to miało miejsce w rzeczywistości? Czy ból będzie słabszy czy silniejszy, niż ten odczuwany podczas zabiegu, zależy od kilku czynników - także od emocji towarzyszących bolesnemu doświadczeniu.

 Właśnie wpływ emocji na sposób pamiętania bólu zbadali naukowcy z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ponieważ ból w oczywisty sposób kojarzy się z emocjami negatywnymi, to większość dotychczasowych naukowych doniesień dotyczyła przede wszystkim wpływu negatywnego nastroju na zapamiętanie bólu. Jednak badacze z Krakowa postanowili sprawdzić sposób oddziaływania emocji pozytywnych.

W eksperymencie wzięło udział ponad 60 kobiet, które w pierwszym etapie badania otrzymały jednakowo silne bodźce bólowe. Zaraz po tym musiały określić odczuwany poziom m.in. bólu, stan lęku oraz pozytywne i negatywne emocje, które im towarzyszyły. Po miesiącu oceniały, jak pamiętają tamten ból i towarzyszące mu emocje.

Badając wpływ pozytywnego nastroju naukowcy wykorzystali naturalne emocje, które zwykle towarzyszą osobom biorącym udział w eksperymentach naukowych. Jak wyjaśnia autor badania dr hab. Przemysław Bąbel z Instytutu Psychologii UJ, dla badanych to zwykle ciekawe doświadczenie, które mogą traktować jako element samorozwoju; niektórzy mają poczucie, że pomagają w ten sposób nauce. Poza tym wiedzą, że nawet jeśli doświadczą bólu, to jest on kontrolowany, więc nic złego im się nie stanie.

- Okazało się, że rzeczywiście pozytywny nastrój istotnie wpływał na sposób pamiętania bólu. Osoby badane pamiętały odczuwany przed miesiącem ból jako słabszy, a jednym z kluczowych czynników, który o tym decydował, były właśnie pozytywne emocje – wyjaśnia dr hab. Przemysław Bąbel.

Po miesiącu, jako słabszy pamiętany był też stan lęku odczuwanego podczas eksperymentu. Poczucie, że strach nie był tak silny - wraz z pozytywnym nastrojem - wpłynęło na zapamiętanie bólu jako słabszego. Sam poziom pozytywnego nastroju osoby badane oceniły tak samo jak przed miesiącem. Jako większe oszacowały zaś towarzyszące im podczas badania negatywne emocje. 

Wyniki uzyskane przez naukowców IP UJ potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia dotyczące tego zjawiska. Inne badania wykazywały m.in., że po pewnym czasie ból przewlekły pamiętany jest jako silniejszy, a ból porodowy jako słabszy niż w rzeczywistości. 

- Taka tendencja wynika m.in. właśnie z pozytywnego nastawienia. Ból porodowy czemuś służy, przynosi coś dobrego, zapowiada szczęście. Dlatego może być pamiętany jako słabszy. Przed kilkoma laty przebadaliśmy też maratończyków. Uzyskaliśmy wynik dokładnie taki sam, jak w przypadku bólu porodowego: pamiętany był on jako słabszy. Podobnie dzieje się prawdopodobnie np. z bólem towarzyszącym honorowemu oddawaniu krwi - wyjaśnił dr hab. Przemysław Bąbel.

SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   ból zęba  

POLECAMY W SERWISACH