PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Naukowcy: wiemy więcej o stomatologicznych problemach dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia

kan
15-12-2016, 07:32
Naukowcy: wiemy więcej o stomatologicznych problemach dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia Pacjenci z rozszczepem wargi mają duże problemy stomatologiczne
Problemy stomatologiczne, związane z „zajęczą wargą”, mogą być powodowane przez zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołów ślinowych oraz przez nietypowy skład śliny – wynika z badań prowadzonych przez Seattle Children’s Research Institute.

U zdrowych osób gruczoły ślinowe wydzielają ślinę o specyficznych właściwościach. Dzięki nim ślina jest jedną z barier obronnych organizmu. Substancje, które zawiera utrzymują kwasowość środowiska jamy ustnej na właściwym poziomie. - Odkryliśmy, że mutacja genowa, odpowiedzialna za rozszczep wargi i podniebienia, powoduje także zaburzenia w funkcjonowaniu gruczołów ślinowych – twierdzi dr Timothy Cox, główny autor badania. U osób z tą mutacją środowisko jamy ustnej jest nadmiernie zakwaszone i zawiera zbyt dużo chorobotówrczych bakterii, co prowadzi do problemów z dziąsłami i niezwykle szybko postępującego procesu próchnicowego. 

Przeprowadzone badania na myszach ujawniły, że gen, powodujący rozszczep wargi i podniebienia, wywołuje także nieprawidłowy rozwój przewodów wyprowadzających, w efekcie  gruczoły ślinowe nie mogą właściwie pompować  cieczy buforującej i substancji wywołujących odpowiedź odpornościową w jamie ustnej. 

- Nikt do tej pory nie zwracał uwagi na gruczoły ślinowe u pacjentów z rozszczepem wargi i podniebienia, gdyż nie należy to do typowej oceny klinicznej tych pacjentów. Wiedzieliśmy, że substancje zawarte w ślinie hamują rozwój próchnicy. Wiedzieliśmy również, że niektóre dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia mają zmieniony skład śliny. Wyniki naszej pracy to prawdziwy przełom. Interniści i stomatolodzy mogą je teraz wykorzystać do opracowania metod leczenia, które pomogą tym pacjentom w utrzymaniu zdrowej jamy ustnej – podkreśla dr Timothy Cox. 

Podczas badania, które naprowadziło naukowców na wyjaśnienie przyczyn problemów z próchnicą dzieci, mających rozszczep wargi i podniebienia, podawano myszom  dietę   bogatą w cukier. Po 8 tygodniach u gryzoni, z odpowiednią mutacją genu, zęby trzonowe zostały niemal doszczętnie zniszczone przez próchnicę, podczas gdy u myszy bez tej mutacji próchnica miała łagodną postać.

- Lekarze, którzy leczą dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia od dawna są świadomi ich podatności na próchnicę. Taka sytuacja jest także znaczącym finansowym obciążeniem dla całej rodziny, gdyż dzieci te wymagają intensywnego leczenia stomatologicznego, a także ortodontycznego – mówi dr Michael Cunningham z Craniofacial Center w Seattle Children’s Hospital.

Przeprowadzona praca koncentrowała się na genie IRF6, występującym najczęściej u pacjentów z rozszczepem wargi i podniebienia. Oczywiście wiele innych genów także wiąże się z tą wadą rozwojową i naukowcy chcą się teraz przekonać, czy one również przyczyniają się do nasilenia próchnicy. 

Wyniki badania opublikowało czasopismo Journal of Dental Research.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
próchica dzieci   ślina   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH