PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Naukowcy: wiemy jak najskuteczniej uczyć dzieci mycia zębów

smn
24-02-2017, 14:27
Naukowcy: wiemy jak najskuteczniej uczyć dzieci mycia zębów Skuteczność edukacji to niebłahy temat pracy badawczej (fot. pixabay)
Lepiej pokazywać dziecku instruktażowy film na iPadzie, czy uczyć mycia zębów na modelu żuchwy w "realu"?  Bardzo poważnie odpowiedź na to pytanie potraktowali pracownicy z oddziału stomatologii dziecięcej i ortodoncji w King Saud University College of Dentistry w Rijadzie.

- Istnieje pilna potrzeba oceny, na ile nowe technologie mogą być narzędziem w uczeniu dzieci zasad przestrzegania higieny jamy ustnej. Mimo to nie ma wielu prac na ten temat – tłumaczył swoje zainteresowanie  tematem prof. Fouad Saad Al-dinhaky Salama z King Saud University College of Dentistry w Rijadzie.

W badaniu wzięło udział 100 dzieci w wieku od 8 do 12 lat.  Część oglądała tradycyjny pokaz mycia zębów na modelu żuchwy, część zaś film instruktażowy na iPadzie.   By ocenić trafność metody oceniano na ile skutecznie dzieci myły zęby przed prezentacją i po  prezentacji wykorzystując do tego celu wskaźnik płytki bakteryjnej. Każdy uczestnik badania używał nowej szczoteczki i czyścił zęby nie krócej niż przez dwie minuty. Można więc zakładać, że na potrzeby eksperymentu dzieci dokładniej myły zęby, niż to robiły zwykle w domu.

Z jakim wynikiem?
Te, które uczyły się podczas lekcji „na żywo” skuteczniej usuwały nalot z zębów (wartość wskaźnika o 17,3 proc. niższa po instruktażu) niż dzieci oglądające film na tablecie ( wskaźnik płytki bakteryjnej o 11,6 proc. niższy).

Wyniki pracy wydrukowało czasopismo European Journal of Paediatric Dentistry.

Więcej: drbicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH