PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Naukowcy wiedzą dlaczego ból zęba jest torturą

en
21-11-2017, 11:46
Naukowcy wiedzą dlaczego ból zęba jest torturą Badania naukowe podpowiadają nowe metody walki z bólem (fot. pixabay)
Ból zęba, podobnie jak ból oka, czy ucha może przysparzać o wiele więcej cierpień, także emocjonalnych, niż ból jakiejkolwiek innej części ciała. Badania wykonane na Duke University ujawniły, że to połączenia w mózgu sprawiają, iż dolegliwość ta jest tak trudna do zniesienia i w równym stopniu porusza zmysły co emocje.

Nerwy twarzy i głowy są bezpośrednio połączone z ośrodkiem mózgu odpowiadającym za zarządzanie emocjami. Nerwy czuciowe z innych rejonów ciała są połączone z tym ośrodkiem, ale nie bezpośrednio.

- Zwykle lekarze skupiają się na leczeniu bólu, jednak nasze badania pokazują, że nie można zaniedbywać emocjonalnego aspektu problemu, mówi dr Fan Wang, neurobiolog z Duke University.

Sygnały bólowe z rejonu głowy i innych rejonów ciała przekazywane są przez dwie różne grupy neuronów. Być może te z rejonu głowy są o wiele bardziej wrażliwe na bodźce niż pozostałe. Jednak takie różnice nie wyjaśniają dużo silniejszego strachu i cierpień emocjonalnych, których doświadczają pacjenci, gdy boli ich na przykład ząb. Te "dodatkowe psychiczne" aspekty bólu monitorowano za pomocą rezonansu magnetycznego. Podczas bólu głowy czy twarzy wyraźnie bardziej aktywne stawało się ciało migdałowate - odpowiedzialne za doświadczanie emocji, niż wtedy gdy pacjent odczuwał dolegliwości w innych częściach ciała.

Mechanizm odpowiadający za te różnice był nieznany. Naukowcy wykorzystali do eksperymentów myszy, śledzili aktywność mózgu gryzoni, gdy drażnili albo kończynę, albo pysk. Okazało się że bodźce bólowe  w okolicach głowy zwiększają aktywność jądra przykonarowego, czyli obszaru bezpośrednio powiązanego z centrum odpowiedzialnym w mózgu za instynkt i emocje.

Następnie wykorzystali własną technologię, by znaleźć źródło neuronów, które mogły powodować ten wzrost aktywności. Przełomem było odkrycie, że jądro przykonarowe ma bezpośrednie połączenia neuronale jedynie z głową. To wyjaśniało dlaczego ciało migdałowate w mózgu człowieka silniej reaguje na ból płynący z głowy niż z pozostałych części ciała.

- Nasze odkrycie nie tylko pozwala lepiej zrozumieć mechanizm bólu, ale też otwiera nowe możliwości pracy nad leczeniem tych dolegliwości, komentował wyniki neurolog Wolfgang Liedtke z Duke University Medical Center, jeden z autorów pracy.

Praca ukazała się w prestiżowym periodyku Nature Neuroscience.

Więcej: nature.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   bóle głowy  

POLECAMY W SERWISACH