PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Naukowcy: w jakich okolicznościach najczęściej tracony jest implant

smn
24-03-2017, 11:01
Naukowcy: w jakich okolicznościach najczęściej tracony jest implant Przyczyny niepowodzenia wszczepiania implantu zostały zbadane (fot. pixabay)
Największe do tej pory w Europie badanie analizujące przypadki, w których leczenie implantologiczne nie powiodło się, dało ciekawe rezultaty. Wiadomo jakie implanty mają największe szanse powodzenia w typowej klinicznej sytuacji oraz jakie należy stosować tylko przy szczególnych wskazaniach.

Nie bez powodu dentysta zwraca implant do producenta. Jednak do tej pory nie było wiadomo ile implantów jest zwracanych, które ze stosowanych w leczeniu i z jakich przyczyn. 

- Wierzymy, że większym ryzykiem niepowodzenia zabiegu wszczepienia implantu obciążone są krótsze implanty, z powodu małej pierwotnej stabilności, stwierdził w podsumowaniu pracy jeden z jej autorów Rudolf Seemann z University Clinic of Cranio, Maxillofacial and Oral Surgery w Medical University of Vienna w Austrii.

Zespół naukowców otrzymał dane od producenta implantów stomatologicznych, niemieckiej firmy Altatec. Pochodziły one z okresu siedmiu lat i z terenu tylko jednego kraju – Austrii. Przeanalizowano dane na temat 69 300 implantów.

W sumie zwróconych zostało 2.78 proc. implantów (1 928 sztuk), co jest porównywalne z wynikami otrzymanymi w innych badaniach. Z analizy wynikało, że 80 proc. implantów, które wypadły było zwracanych w ciągu 160 dni, zaś 15 proc. wracało do producenta po średnio 750 dniach.

Naukowcy badali implanty trzech rodzajów:
- Root-line (RL), 2-mm-wide machined neck,
- Screw-line Promote1 (SLP), less apical freedom with a 1.4-mm machined neck,
- Screw-line Promote1plus (SLPp) , 0.4-mm machined neck.

Implanty miały cztery różne długości 9 mm, 11 mm, 13 mm i 16 mm oraz cztery średnice 3.8 mm, 4.3 mm, 5.0 mm i 6.0 mm.

Zostały podzielone w zależności od  długości i czasu, przez jaki wszczep się utrzymywał:
Typ A- implant wypadł w ciągu 160 dni od implantacji (80 proc. badanych przypadków).
Typ B – implant wypadł po 160.1 - 761.4 dniach (15 proc. przypadków).
Typ C – implant utrzymywał się przez co najmniej 761.5 dni  (5 proc. przypadków).

Dlaczego leczenie się nie powiodło?
Osteointegracja była najczęściej wymienianym powodem.
Dla typu A w 60 proc., typu B w 36 proc., typu C w ponad 23 proc. przypadków implant zbyt słabo zintegrował się  z kością, napisali w pracy badacze.

 Wśród innych przyczyn wymieniane były infekcja (9,7 proc. typ A), powody biomechaniczne ( 2,4 proc. typ A), przesunięcie (0,5 proc. typ A), zapalenie jamy ustnej w rejonie implantu (typ A 6.8 proc., typ B 19.2 proc.), opuchlizna (typ A 3,8 proc., typ B 5,1 proc.), augmentacja (typ A 3,4 proc., typ B 1,3 proc.) zbyt mała pierwotna stabilizacja  (typ B 1,7 proc., typ C 1,3 proc.).
Jednak w większości przypadków we wszystkich grupach przyczyna nie została  podana.

Brak specjalistów
Autorzy wynotowali kilka ograniczeń w przeprowadzeniu badania, m.in to, że wszyscy dentyści w Austrii mogą wszczepiać implanty, ponieważ  nie ma takiej specjalizacji jak implantologia stomatologiczna.

Ze szczegółowych zestawień wynika, że implant o najwyższym współczynniku sukcesu to implant o średnicy 4.3 mm i długości 13 mm (screw-type).

Badanie dowodzi, że w przypadku typowych wskazań i wystarczającej objętości tkanki kostnej, chirurg ogólny może z powodzeniem zastosować implanty typu universal SLPp i SLP o średnicy 3.8 mm lub 4.3 mm oraz długości 11 mm i 13 mm. Inne rodzaje implantów opisane w raporcie mogą być wykorzystywane przy szczególnych wskazaniach i nietypowym planie leczenia – podsumowali autorzy pracy.

Więcej: journals.plos.org

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH