PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Naukowcy: uwaga na bruksizm u nastolatków!

en
14-07-2017, 13:05
Naukowcy: uwaga na bruksizm u nastolatków! Nadmierny stres często bywa przyczyną bruksizmu, zwłaszcza u nastolatków (fot. pixabay)
Zgrzytanie zębami może nie wydawać się sprawą najważniejszą dla zdrowia ogólnego, ale jest oznaką stanu psychicznego i często bywa spowodowane przez złe relacje z rówieśnikami - dowodzą naukowcy.

Nastolatki, które są wyśmiewane przez rówieśników w szkole  - cztery razy częściej cierpią na bruksizm (65 proc.) niż te, które mają dobre relacje z innymi uczniami (17 proc.).

Ta zależność, która wynika z ostatnio przeprowadzonego badania,  skłoniła brytyjską organizację Oral Health Foundation do zwracania uwagi rodzicom, nauczycielom  i dentystom, aby nie lekceważyli oznak związanych z bruksizmem.

- Nękanie w jakiejkolwiek formie jest zwykłym okrucieństwem i jeśli jest doświadczane w dzieciństwie  może mieć zarówno fizyczny jak psychiczny wpływ na dziecko. Prowadzi do traumy w wieku dorosłym - podkreślał dr Nigel Carter z Oral Health Foundation.

Zarówno dzieci jak i dorośli mają skłonność do zgrzytania zębami pod wpływem stresu, a prześladowanie jest potężnym stresem. Bruksizm podczas snu może być szczególnie niszczący dla zębów, gdyż osoba która zgrzyta zębami nie jest tego świadoma.

Stale utrzymujący się ból głowy lub bolesność żuchwy po przebudzeniu - to pierwsze oznaki bruksizmu. Jego skutki mogą być dalekosiężne. Prowadzą bowiem nie tylko do ścierania zębów, ale także, jak dowodzą ostatnie badania, bruksizm może stać się przyczyną niepowodzenia  leczenia implantologicznego. 

Więcej: dentistry.co.uk

Czytaj także: 
Stres? Bezpieczniej zaopatrzyć się w ochraniacze na zęby
„Polsko – nie zgrzytaj!” – ogólnopolska akcja profilaktyczna

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
bruksizm   pacjent   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH