PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Naukowcy próbują wyjaśnić etiologię aft nawracających

Ewa Nieckuła
07-04-2017, 09:26
Naukowcy próbują wyjaśnić etiologię aft nawracających Afta na błonie śluzowej jamy ustnej (fot. Wikipedia)
Piekący ból i leczenie, które najczęściej nie skutkuje. To dzień codzienny osób mających problem z aftami nawracającymi (RAS). Badaczka ze Sahlgrenska  Academy w Szwecji bada przyczyny tego schorzenia.

- Dużo wiemy o przyczynach próchnicy i paradontozy. Jednak olbrzymie luki w wiedzy istnieją na temat różnych schorzeń błony śluzowej jamy ustnej. Funkcjonuje wiele błędnych przekonań na temat przyczyn aft nawracających pomimo, że tak wielu pacjentów ma ten problem i w tak znacznym stopniu utrudnia im to życie. Pacjenci z trudem jedzą i mówią, niekiedy przez kilka dni nie są w stanie chodzić do szkoły, czy do pracy  – mówi lekarz dentysta Maria Bankvall, autorka badania.

Afty nawracające to problem, który dotyczy  5 - 20 proc. populacji. Są to pojedyncze lub mnogie nadżerki, niekiedy owrzodzenia, pojawiające się na nierogowaciejącej błonie śluzowej policzków, dna jamy ustnej, łuków podniebiennych oraz podniebienia miękkiego. W zależności od typu proces gojenia się trwa od jednego do sześciu tygodni.

Obecnie nie ma skutecznego leku, lekarz ma do dyspozycji jedynie środki, które mogą zmniejszyć objawy.

- Przez długi czas sądzono, że schorzenie to jest powodowane przez wirusy, w podobny sposób jak opryszczka wargowa. Stąd wielu lekarzy i lekarzy dentystów leczy afty i opryszczkę w ten sam sposób. Poniekąd też dlatego, że w niektórych przypadkach są one trudne do odróżnienia. Pacjent często więc otrzymuje lek przeciwwirusowy, który choć skuteczny na opryszczkę, aft nie leczy – mówi dr Bankvall.

Badaczka uważa, że afty nawracające nie powinny być traktowane jako odrębna choroba, ale jako ogólny symptom, zaburzenie podobne do bólu głowy, czy gorączki.

Geny i bakterie
Etiologia RAS nie jest do końca wyjaśniona. Występowaniu aft przypisuje się tło genetyczne. W badaniach epidemiologicznych rodzinne występowanie RAS stwierdzono u ok. 40 proc. pacjentów. Ryzyko wystąpienia choroby u dziecka wzrasta do 90 proc., gdy oboje rodziców ma afty nawracające, podczas gdy u potomstwa zdrowych rodziców wynosi ono tylko 20 proc.

Równie ważne czynniki to flora bakteryjna jamy ustnej, układ immunologiczny i czynniki środowiskowe.

Badania dowodzą, że flora bakteryjna jamy ustnej zdrowych osób różni się od składu mikroorganizmów zasiedlających jamę ustną osób cierpiących na RAS. Część pacjentów dotkniętych tym schorzeniem może także mieć alergię pokarmową, jednak mechanizm tolerancji w jamie ustnej nie został poznany. Bankvall ma nadzieję wyjaśnić rolę układu odpornościowego jamy ustnej, prowadząc eksperymenty na modelach zwierzęcych.

Więcej:  gupea.ub.gu.se

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   zdrowie jamy ustnej   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH