PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Naukowcy o śrubach gojących stosowanych tymczasowo

en
22-12-2017, 12:26
Naukowcy o śrubach gojących stosowanych tymczasowo Coraz więcej badań naukowych na temat procesów zachodzących w jamie ustnej podczas leczenia implantologicznego (fot. pixabay)
Są dowody naukowe - tymczasowe śruby gojące mogą przyspieszać gojenie się tkanek miękkich i zmniejszać ryzyko peri-implantitis.

Mimo że rośnie liczba klinik zajmujących się leczeniem implantologicznym, jednak brakuje badań naukowych skuteczności śrub gojących. W celu wypełnienia tej luki, zespół naukowców pod kierunkiem Suttona Wheelisa z University of Texas w Dallas postanowił przeprowadzić badania powierzchni 10 śrub gojących przed i po zastosowaniu leczenia. Wyniki przez nich uzyskane opublikowało pismo Clinical Implant Dentistry and Related Research.

- Śruby gojące to bardzo ważny element systemu implantologicznego, ułatwiający proces gojenia się tkanek miękkich oraz tworzenie się śluzówki. Jednak mimo tych właściwości, nie interesowano się do tej pory jak proces anodyzacji powierzchni materiału, z którego śruby są wykonane - wpływa na ich stabilność w środowisku jamy ustnej - pisał w pracy Sutton Wheelis, inżynier biomedyczny z University of Texas w Dallas. 

Mimo świetnych właściwości biokompatybilnych tytanu i stopów tytanu, implanty wypadają w 5-10 proc. przypadków, najczęściej z powodu zakażenia bakteryjnego. Jednym z rozwiązań, które ma temu zapobiegać jest stosowanie śrub gojących. 

Naukowcy postanowili szczegółowo zbadać, jak te elementy zachowują się po umieszczeniu ich w jamie ustnej pacjentów kliniki implantologicznej z Dallas.

Nie stwierdzili zmian lub bardzo niewielkie zmiany w strukturze krystalicznej materiału, czy wynikające z procesu utlenienia. Nie znaleziono także śladów zużycia czy korozji.  Jednak śruby o powierzchni anodyzowanej były znacząco bardziej odporne na korozję niż nie poddane anodyzacji.

- Badania mikroskopijne, spektroskopowe i elektrochemiczne śrub gojących dowiodły, że dobrze się sprawdzają w środowisku jamy ustnej podczas wstępnego procesu gojenia. Przez trzy-cztery miesiące  po zabiegu dobrze zachowują integralność składu powierzchni, podsumowali wyniki swoich badań autorzy pracy.

Te wstępne badania wskazują, że potrzebne są kolejne prace analizujące zachowanie powierzchni śrub gojących podczas kolejnych zastosowań.

Więcej:  onlinelibrary.wiley.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH