PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Naukowcy o skuteczności leczenia kanałowego zębów mlecznych

smn
28-02-2018, 09:24
Naukowcy o skuteczności leczenia kanałowego zębów mlecznych Jak dowodzą wyniki badania pochodzącego z Brazylii jednokrotne leczenie kanałowe zębów mlecznych jest skuteczne (fot. pixabay)
Leczenie kanałowe, przeprowadzone podczas jednej wizyty, skutecznie eliminuje endodontyczne patogeny u dzieci.

Badanie naukowe ujawniło, że jeden zabieg leczenia kanałowego skutecznie ogranicza obecność patogennych bakterii w kanałach zębów mlecznych. Po raz pierwszy takie badanie przeprowadzono na dzieciach, do tej pory podobną skuteczność potwierdzono jedynie w przypadku leczenia kanałowego dorosłych pacjentów. 

Pobierano wymaz bakteryjny przed i po leczeniu kanałowym z korzeni zębów mlecznych, by sprawdzić czy jeden zabieg wystarczająco redukuje ilość bakterii (z ośmiu typów) powodujących powikłania leczenia kanałowego. Wyniki pracy zostały opublikowane w czasopiśmie European Archives of Paediatric Dentistry.

- Okazuje się, że jedna wizyta wystarczy, by wyeliminować patogeny endodontyczne w przypadku martwicy miazgi i zmian okołowierzchołowych mlecznych zębów, napisał dr  T. C. Triches z Federal University of Santa Catarina Department of Dentistry w Santa Catarina, w Brazylii.

Do tej pory nie prowadzono podobnych badań. Stąd próba podjęta przez brazylijskich stomatologów. W badaniu wzięło udział pięcioro dzieci, które wymagały leczenia kanałowego. A konkretnie do przeleczenia było 16 kanałów korzeniowych z powodu: zaawansowanej próchnicy, zmian okołowierzchołkowych, ropni i martwicy miazgi. Poza tym pacjenci byli zdrowi i nie przechodzili antybiotykoterapii w ciągu trzech miesięcy poprzedzających badanie.

U wszystkich dzieci zostało przeprowadzone opracowanie mechaniczne kanałów korzeniowych, płukanie oraz osuszenie i szczelne wypełnienie kanałów. Wymaz bakteryjny pobierano dwukrotnie - po raz pierwszy po otworzeniu kanału i ponownie po irygacji.

Naukowcy analizowali w jakim stopniu zmienia się liczba endodontycznych patogenów, które decydują o powikłaniach leczenia kanałowego, czyli bakterii z następujących gatunków: Enterococcus faecalis, Parvimonas micra, Porphyromonas endodontalis, Porphyromonas gingivalis, Prevotella intermedia, Prevotella nigrescens, Tannerella forsythia, Treponema denticola

Okazuje się, że w największym stopniu leczenie eliminowało bakterie P. gingivalis oraz T. forsythia bacteria. Natomiast ograniczyło liczebność, ale nie w znaczącym stopniu pozostałych sześciu badanych gatunków patogenów.

- Statystycznie istotne ograniczenie dwóch gatunków bakterii dowodzi skuteczności leczenia kanałowego. Chemiczne i mechaniczne opracowanie kanałów pomaga zredukować infekcję i zapobiec jej rozwojowi w wyniku wzrostu bakterii, które przypadkowo pozostaną w kanalikach zębinowych, podsumowali swoją pracę badacze. 

Więcej: drbicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
leczenie kanałowe  

POLECAMY W SERWISACH