PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Naukowcy na tropie metody wykrywania pęknięć w koronach i wypełnieniach

en
06-04-2017, 08:01
Naukowcy na tropie metody wykrywania pęknięć w koronach i wypełnieniach Naukowcy poszukują bardzo dokładnej metody obrazowania, pozwalającej wykrywać nieszczelności w wypełnieniach (fot. pixabay)
Pęknięcia w ceramicznych wypełnieniach dużo lepiej wykrywa układ tomografii optycznej pracujący z laserem strojonym (ssOCT)  niż mikroskop optyczny - wykazały badania prezentowane na dorocznym spotkaniu International Association for Dental Research (IADR)

Naukowcy z University of Washington oraz Tokyo Medical and Dental University porównali obecne metody oceny szczelności w ceramicznych wypełnieniach  metodą tomografii optycznej (OTC). 

- OTC pozwala oceniać szczeliny w trzech wymiarach, w sposób jaki do tej pory nie był możliwy – mówił na konferencji prof. John Sorensen, z  University of Washington School of Dentistry.

Tomografia optyczna do tej pory była wykorzystywana w okulistyce, jednak jest stosunkowo nową technologią w badaniach medycznych. Powstał pomysł, by sprawdzić czy OTC jest wiarygodną metodą obrazowania przy wykrywaniu pęknięć w ceramicznych wypełnieniach typu "onlay", gdyż tradycyjne metody obrazowania, w tym także mikroskop optyczny, nie są dostatecznie czułe.

Naukowcy badali wypełnienia o różnej grubości: 0.3 mm, 0.5 mm, 0.8 mm i 1.5 mm. Najpierw poddali je działaniom siły imitującej siłę działającą podczas żucia, a następnie sprawdzali ich powierzchnię za pomocą mikroskopu optycznego i tomografu optycznego.

- Obrazowanie przy pomocy OCT dało znacząco lepszy obraz, pozwalało wykrywać i oceniać wielkość pęknięć w ceramicznych wypełnieniach – chwalił metodę prof. Sorensen.

OTC, choć wydaje się tak obiecującą technologią w stomatologii, ma jednak i wady. Na przykład nie sprawdza się w przypadku ceramiki o bardziej kwasowym odczynie, dlatego badacze wykorzystywali do eksperymentu wyłącznie ceramikę na bazie dwukrzemianu litu.

Więcej: drbicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
wypełnienie stałe   dentysta   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH