• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Naukowcy: lawenda pomaga na lęk przed zabiegiem

PAP/en
16-11-2017, 11:27
Naukowcy: lawenda pomaga na lęk przed zabiegiem Potwierdzono uspokajające działanie lawendy (fot. pixabay)
Zapach lawendy łagodzi niepokój i lęk przed zabiegiem operacyjnym, takie wnioski płyną z badania przeprowadzonego na oddziale otolaryngologii przez naukowców z Cornell University w Nowym Jorku.

Na tyle to łatwa i tania metoda, że każdy dentysta może ją stosować w swoim gabinecie. A jeszcze lepiej w poczekalni.

Pacjenci oczekujący na operację w obrębie nosa, ucha czy krtani lub gardła byli poddawani aromaterapii olejkiem lawendowym. Wiadomo, że lęk ma negatywny wpływ na wyniki operacji i zadowolenie z niej chorego. Dlatego stosowanie olejków eterycznych (aromaterapii) w łagodzeniu niepokoju może być prostą i tanią metodą radzenia sobie z tym problemem, podkreślają badacze w artykule w piśmie "Laryngoscope Investigative Otolaryngology”.

Część pacjentów przeszła inhalację z użyciem olejku lawendowego w pomieszczeniu, w którym oczekiwali na operację, podczas gdy grupa kontrolna przebywała w tym czasie pod standardową opieką pielęgniarską.

Przed zastosowaniem aromaterapii i po wyjściu na operację pacjenci oceniali natężenie lęku w tzw. wzrokowej skali analogowej (VAS), która służy również do oceny natężenia bólu.

Analiza statystyczna wykazała, że u pacjentów poddawanych aromaterapii natężenie lęku przedoperacyjnego zmalało w porównaniu z grupą kontrolną. Efekt był wprawdzie umiarkowany, ale istotny statystycznie.

- Lęk przedoperacyjny prowadzi do stosowania większej ilości leków o działaniu przeciwbólowym i narkotycznym, dłuższego pobytu w szpitalu, zmniejszonej zdolności organizmu do zwalczania infekcji oraz gorszego rozumienia informacji na temat operacji. Dlatego, biorąc pod uwagę prostotę, bezpieczeństwo i efektywność kosztową aromaterapii, pracownicy medyczni powinni rozważać wykorzystanie jej w radzeniu sobie z tym powszechnym problemem – skomentował współautor badania Ashutosh Kacker.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH