PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Naukowcy: każda część jamy ustnej ma swoje własne bakterie

en
22-03-2017, 09:14
Naukowcy: każda część jamy ustnej ma swoje własne bakterie Badania bakterii zasiedlających ludzki organizm mogą w przyszłości dać nowe terapie (fot. pixabay)
Podobnie jak ludzie, żyjące na człowieku bakterie przez ostatnie 6 mln lat  intensywnie ewoluowały, przystosowując się do różnorodnych warunków na naszej skórze, w ustach, nosie i układzie pokarmowym.

Zespół naukowców z Duke University prześledził tę ewolucję stosując matematyczne narzędzie, stworzone początkowo dla potrzeb badań geologicznych. Nowe narzędzie otworzyło olbrzymie możliwości do prowadzenia analiz statystycznych ludzkiego mikrobiomu. Dzięki niemu udało się odkryć grupę paciorkowców, które całkiem niedawno podzieliły się na odrębne gatunki  w różnych rejonach jamy ustnej. Język, gardło, migdałki, dziąsła, nawet nalot na zębach, zasiedlane są przez inne gatunki paciorkowców.

Naukowcom udało się zidentyfikować mikroorganizmy, które wyewoluowały w nowe gatunki kolonizując krok po kroku ciało człowieka. 

- W ciągu ostatnich dziesięciu lat  rosło zainteresowanie nowymi probiotykami i przeszczepami z pożytecznych bakterii, by w ten sposób leczyć różne problemy zdrowotne – mówi autor badania prof. Lawrence A. David z Duke University School of Medicine. Nasze badania rzucają nieco światła na sposób w jaki różne bakterie przystosowują się i ewoluują.

To pierwszy krok w kierunku poznania genów, które pozwalają bakteriom adaptować się do odmiennych miejsc. Wiedza o tych genach z kolei może doprowadzić do nowych terapii, które będą kształtowały mikrobiom w taki sposób, by chronił człowieka przed problemami ze zdrowiem.

Więcej: elifesciences.org

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   bakterie  

POLECAMY W SERWISACH