PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Naukowcy: jak dentofobia wpływa na stan jamy ustnej i jakość życia

en
10-05-2017, 10:25
Naukowcy: jak dentofobia wpływa na stan jamy ustnej i jakość życia Dentofobia pogarsza jakość życia codziennego pacjentów (fot. pixabay)
Badania naukowe przeprowadzone na King's College w Londynie potwierdzają co wszyscy stomatolodzy wiedzą z autopsji - pacjenci z dentofobią mają bardziej zaawansowaną próchnicę i więcej zębów im brakuje. Ale też co już takie oczywiste nie jest - dentofobia pogarsza ogólnie jakość życia.

Lęk przed wizytą u dentysty jest powszechny, ale zaczyna mieć istotne znaczenie, gdy wywiera wpływ na jakość życia pacjenta. Stąd też próba naukowej analizy  związku społecznych i demograficznych aspektów zdrowia jamy ustnej oraz jakości życia związanej ze stanem uzębienia pacjentów z dentofobią w porównaniu z osobami nie borykającymi się z panicznym lękiem przed dentystą

Dane do pracy pozyskano z Adult Dental Health Survey z 2009 r., w którym wzięło udział 10 900 osób. W tej grupie 1 367 pacjentów miało dentofobię (344 mężczyzn i 1 023 kobiet). Uzyskane wyniki dowodzą, że pacjenci z dentofobią częściej mają jeden lub więcej zębów zaatakowanych przez próchnicę, także częściej brakuje im zębów ( co najmniej jednego). W porównaniu z osobami nie reagującymi panicznym lękiem na wizytę u stomatologa ich jakość życia jest niższa.

 Przyczyna tego stanu jest oczywista – dentofobia sprawia, że osoby te nie korzystają z opieki stomatologicznej, a jeśli już się na wizycie u dentysty pojawią to wybierają doraźne metody leczenia zamiast długoterminowego planu leczenia, w tym także ekstrakcji.

A w jaki sposób dentofobia wpływa na jakość życia codziennego, jak oddziałuje na fizjologię, psychologiczne, społeczne i emocjonalne aspekty życia pacjentów?

Okazuje się, żę osoby z dentofobią częściej wyrażają negatywne uczucia: smutek, zmęczenie, zniechęcenie i ogólny niepokój, mają mniej energii życiowej i są częściej zmęczone. Skrępowanie powodowane złym stanem jamy ustnej sprawia, że rzadziej się uśmiechają i starają się nie pokazywać zębów – wyjaśnia autorka badania Ellie Heidari  z King’s College w Londynie.

Naukowcy starają się teraz znaleźć zastosowanie swoich wyników w działaniach profilaktycznych, jakimi powinni być objęci pacjenci z dentofobią. A będzie to m.in. szczegółowy plan czynności (program profilaktyczny), jakie te osoby powinny wykonywać w domu, by nie dopuścić ostrych stanów.

Badanie zostało opublikowane w British Dental Journal.

Więcej: ncbi.nlm.nih.gov

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   dentofobia   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH