PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Naukowcy coraz bliżej prawdy o e-papierosach

en
19-12-2016, 14:07
Naukowcy coraz bliżej prawdy o e-papierosach E-papierosy, im lepiej przebadane, tym bardziej szkodliwe (fot. pixabay)
Wyniki badań naukowych przeczą twierdzeniu, że e-papierosy mają być bezpieczniejsze niż papierosy tradycyjne.

Po pierwsze e-papierosy zabijają dużą liczbę komórek w jamie ustnej. Po drugie mogą powodować równie poważne uszkodzenia zębów i dziąseł jak zwykłe papierosy. I po trzecie, nadal niewiele wiadomo na temat stężenia kancerogennych substancji w dymie z e-papierosów.

Komórki nabłonka
W warunkach laboratoryjnych komórki nabłonka, pokrywające dziąsła, wystawione na działanie dymu z e-papierosów obumierają w ciągu kilku dni.

Tego wyniku nie można lekceważyć, gdyż nabłonek pokrywający jamę ustną to pierwsza linia obrony przed infekcją bakteryjną. Także  tą wywoływaną przez mikroorganizmy na codzień zasiedlające jamę ustną.

W celu sprawdzenia co się dzieje z komórkami nabłonka, naukowcy z Université Laval’s Faculty of Dental Medicine w Kanadzie umieścili komórki nabłonka w niewielkiej komorze zawierającej także płyn przypominający ślinę. Dym z e-papierosów był podawany do tej komory, tak jakby palacz zaciągał się dwa razy po pięć sekund na minutę przez 15 minut dziennie. Obserwacja pod mikroskopem ujawniła, że ilość martwych komórek lub obumierających (w normalnych warunkach to ok. 2 proc. komórek) wzrósł do 18 proc. = po jednym, 40 proc. - po dwóch i 53 proc. - po trzech dniach ekspozycji na dym.

W przeciwieństwie do powszechnej opinii, dym z e-papierosów nie jest czystą parą wodną i choć nie zawiera związków smolistych jak zwykły dym papierosowy, jednak naraża tkanki jamy ustnej i tkanki układu oddechowego na składniki powstające podczas podgrzewania gliceryny, glikolu propylenowego i aromatu nikotynowego, które wchodzą w skład liquidu.
Zniszczenie bariery ochronnej w jamie ustnej może zwiększyć ryzyko infekcji, stanów zapalnych i chorób przyzębia. W długiej perspektywie  także raka. Badania na ten temat będą prowadzone.

Uszkodzenia tkanek
Naukowcy z University of Rochester Medical Center jednoznacznie dowodzą, że dym z e-papierosów może powodować uszkodzenia dziąseł i zębów podobnie, jak ma to miejsce w przypadku palenia tradycyjnych papierosów. Poprzednio prowadzone badania na związkach chemicznych w dymie e-papierosów nie wykazywały takiej szkodliwości.
- Dowiedliśmy że dym z e-papierosów powoduje uwalnianie z komórek białek prozapalnych, które z kolei nasilają stres wewnątrz komórek, w efekcie uszkodzenia mogą prowadzić do różnorodnych chorób jamy ustnej – twierdzi prof. Irfan Rahman ze School of Medicine and Dentistry, University of Rochester. Rozmiar uszkodzeń w obrębie dziąseł zależy od tego jak często i jak intensywnie ktoś pali e-papierosy.

SŁOWA KLUCZOWE
choroby jamy ustnej   e-papieros  

POLECAMY W SERWISACH