PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Naukowcy: autotransplantacja „ósemek” u dorosłych pacjentów to skuteczne leczenie

smn
23-05-2017, 10:06
Naukowcy: autotransplantacja „ósemek” u dorosłych pacjentów to skuteczne leczenie Autotransplantacja zębów mądrości ma duże szanse powodzenia wg najnowszych badań (fot. pixabay)
Badanie przeprowadzone w Chinach dowodzi, że autotransplantacja zębów trzonowych trzecich u dorosłych pacjentów jest szybką i tanią alternatywą dla leczenia implantologicznego.

Celem badań zespołu naukowego z Chin z Peking University School i Hospital of Stomatology było porównanie długofalowych wyników leczenia wymagającego autotransplantacji zęba trzonowego trzeciego z  wykształconymi korzeniami w dwóch sytuacjach. Gdy zębodół został utworzony chirurgicznie przez dentystę i gdy powstał w wyniku niedawnej ekstrakcji.  

Co prawda autotransplantacja zębów mądrości staje się coraz powszechniejszym zabiegiem przy braku zęba tylnego (zalety takiej metody leczenia to poprawa estetyki, integralności łuku zębowego, żucia pokarmu i wymowy)  jednak miazga  przeszczepionego zęba nie regeneruje się i zwykle wymaga on leczenia endodontycznego.

Dlatego chciano porównać długofalowe wyniki leczenia,  które polegało na  autotransplantacji zęba trzonowego trzeciego z całkowicie wykształconymi korzeniami do chirurgicznie utworzonego zębodołu lub do zębodołu powstałego po świeżej ekstrakcji. W zależności od tego kiedy ząb został utracony stosuje się różne techniki autotransplantacji. Zwykle "ósemki" umieszczane są w zębodole powstałym wskutek świeżej ekstrakcji. U pacjentów, którzy mają wrodzony brak niektórych zębów albo wcześnie je utracili np. wskutek urazu, zębodół jest chirurgicznie tworzony przez dentystę.

Badano efekty leczenia w przypadku 65 zębów trzonowych trzecich z w pełni wykształconymi korzeniami, które były przedmiotem zabiegu autotransplantacji u 60 pacjentów (średnia wieku 33 lata). Pacjenci zostali podzieleni na dwie grupy – kontrolną i z opóźnioną autotransplantacją. Do grupy kontrolnej kwalifikowano pacjentów, którzy mieli  zęby mądrości przeszczepiane do świeżego zębodołu. Natomiast wśród tych z grupy o opóźnionej transplantacji  wydzielono jeszcze dodatkowe kategorie: pacjentów którzy mieli chirurgicznie utworzony zębodół ze sterowaną regeneracją kości i pacjentów bez sterowanej regeneracji kości. Wszystkie osoby  przechodziły coroczne badanie kontrolne oraz miały robione zdjęcia rentgenowskie przez co najmniej 10 lat po przeszczepie.

Przeżywalność transplantów kształtowała się następująco:
- 93,1 proc. w grupie kontrolnej,
- 95.2 proc. przy sterowanej regeneracji kości,
- 80 proc. bez sterowanej regeneracji kości.

Autorzy badania stwierdzili, że wiek pacjentów nie wpływał na kliniczne wyniki leczenia, pomiędzy badanymi grupami nie zauważyli istotnych różnic w resorpcji korzeni czy ankylozy.
Resorpcja korzeni wystąpiła u 14, 3 proc. pacjentów, wobec których zastosowano sterowaną regenerację kości, u 6,7 proc. bez sterowanej regeneracji kości i u 10,3 proc. pacjentów w grupie kontrolnej.

Choć badanie było prowadzone na względnie małej grupie pacjentów, to z pewnością dowodzi,  że autotransplantacja zęba trzonowego trzeciego może być bardzo skuteczną metodą leczenia, jeśli zostanie zastosowana w krótkim czasie po usunięciu zniszczonego zęba.

SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   ósemki   implanty_stomatologiczne  

POLECAMY W SERWISACH