PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nauka w stomatologii: najlepiej czytane teksty infoDENT24.pl

en
04-01-2017, 12:46
Nauka w stomatologii: najlepiej czytane teksty infoDENT24.pl Lista najlepiej czytanych artykułów infoDENT24.pl na temat postępów w nauce
W 2016 r. nie brakowało ciekawych prac naukowych, o których infoDENT24.pl na bieżąco informował. Rola mikrobiomu jamy ustnej dla zdrowia ogólnego, nowe materiały stomatologiczne, nowe terapie. Które z doniesień nasi Czytelnicy uznali za najciekawsze?

10. Płyn do płukania ust może zwiększać ryzyko raka głowy i szyi
Analizy, prowadzone przez Międzynarodowe Konsorcjum Badające Epidemiologię Nowotworów Głowy i Szyi (INHANCE), skutkują ostrzeżeniami przed codziennym używaniem płynu do płukania ust. 

9. Zdrowe zęby, zdrowy mózg
Bakterie Streptococcus mutans odpowiadają za destrukcję mózgu – wskazują naukowcy z National Cerebral and Cardiovascular Center w Osace.

8. Niedobór witaminy D to wyższe ryzyko wystąpienia próchnicy 
Kanadyjscy naukowcy przebadali 1017 dzieci. Okazało się, że u zdecydowanej większości badanych, u których obserwowano wysokie niedobory witaminy D w organizmie - problemy z próchnicą zębów były poważniejsze niż u ich rówieśników. To kolejne potwierdzenie znanej powszechnie tezy.

7. Dobra kawa wzmacnia zęby 
Dobre wiadomości dla kawoszy. Academy of General Dentistry ogłosiła, że wśród mocnych zalet kawy, poza ochroną wątroby, zmniejszaniem ryzyka nowotworów, chorób serca i cukrzycy, jest także zapobieganie utracie kości szczęk.

6. Usuwanie kamienia nazębnego ogranicza ryzyko pooperacyjnych infekcji 
Częste usuwanie kamienia nazębnego ogranicza ryzyko infekcji po całkowitej wymianie stawu kolanowego - dowodzi ostatnio przeprowadzone badanie. Bakterie żyjące w jamie ustnej odpowiadają za prawie 15 proc. powikłań po takiej operacji.

 5. Mleczaki niezawodnym dostawcą komórek macierzystych 
Mleczne zęby są źródłem komórek macierzystych, z których można wyhodować wiele różnych typów wyspecjalizowanych tkanek.

4. Zęby wskazują na autyzm 
Trwa projekt badawczy poszukujący przyczyn autyzmu. W badaniach kluczową rolę odgrywają mleczne zęby dzieci.

3. Bioaktywne wypełnienia same wyleczą ząb 
Nowy bioaktywny materiał ma pobudzać komórki macierzyste zęba do stymulowania wzrostu miazgi i zębiny. To kolejna zapowiedź początku końca tradycyjnych wypełnień.

 2. Pasty do zębów z żółtą kartką 
Francuska organizacja konsumencka UFC Que Choisir opublikowała listę 185 kosmetyków, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia użytkowników. Wśród perfum, płynów po goleniu, kremów, szamponów, dezodorantów znalazło się kilkanaście produktów związanych z higieną jamy ustnej (głównie pasty do zębów).

1. Dentysto, uważaj na bisfenol A w materiałach stomatologicznych 
Od 1 marca 2016 r. obowiązuje w Polsce zakaz stosowania bisfenolu A w produkcji butelek dla dzieci. Nadal brakuje regulacji, która zakazywałaby lub chociażby ograniczała stosowanie go w stomatologii. Związek ten wchodzi w skład materiałów kompozytowych, zwłaszcza tzw. białych wypełnień.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
nauka   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH