PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nastolatek u ortodonty: jak leczenie wpływa na jakość życia

smn
24-05-2017, 12:45
Nastolatek u ortodonty: jak leczenie wpływa na jakość życia Naukowcy zmierzyli jakość życia przed i po leczeniu ortodontycznym u nastolatków (fot. pixabay)
Leczenie ortodontyczne młodzieży podnosi jakość życia młodych pacjentów, szczególnie w sferze emocjonalnej i społecznej, dowodzą w swojej pracy naukowcy z University of Sheffield School of Clinical Dentistry.

To wyjątkowa praca badawcza, bo jak twierdzą jej autorzy - pracownicy University of Sheffield School of Clinical Dentistry, do tej pory nie było badań nad wpływem leczenia ortodontycznego na jakość życia nastolatków. 

- Jako praktykujący ortodonci stale słyszymy od pacjentów jak bardzo się cieszą ze swoich wyprostowanych zębów, że już bez zahamowań uśmiechają się szeroko i pozują do fotografii. Chcieliśmy się dowiedzieć, czy istnieją badania,  w których próbowano tę poprawę w jakości życia zmierzyć - mówił dr Philip Benson, profesor ortodoncji i dyrektor naukowy w British Orthodontic Society (BOS).

W sumie przeanalizowano  1590 artykułów naukowych, w tym 13 badań (9 kohortowych) i 6 meta-analiz.  Efekt korekty wady zgryzu  był mierzony u pacjentów poniżej 18 r. ż. We wszystkich pracach poprawa jakości życia była oceniana jako nieznaczna lub umiarkowana.  Ewaluację przeprowadzano przed i po zakończeniu leczenia ortodontycznego. Okazało się, że ingerencja ortodonty w wygląd młodego człowieka szczególnie polepsza jego życie emocjonalne - podnosi poczucie własnej wartości, a także poprawia relacje społeczne.

Artykuł ukazał się w American Journal of Orthodontics and Dentofacial Orthopedics

Więcej: ajodo.org

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   leczenie ortodontyczne  

POLECAMY W SERWISACH