PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Narkoza niegroźna dla dzieci poniżej trzeciego roku życia?

en
16-06-2016, 11:50
Narkoza niegroźna dla dzieci poniżej trzeciego roku życia? Więcej wiadomo na temat narkozy u dzieci (fot. pixabay)
Jednokrotne znieczulenie ogólne nie stanowi ryzyka dla rozwoju zdolności poznawczych u zdrowych dzieci, które nie ukończyły trzech lat – twierdzą amerykańscy naukowcy z Columbia University Medical Center i New York-Presbyterian/Morgan Stanley Children’s Hospital.

- Wiele przeprowadzonych do tej pory badań na zwierzętach nasuwa obawy, że powszechnie stosowane środki do znieczulenia ogólnego mogą we wczesnym wieku pogarszać uczenie się, pamięć, koncentrację i inne zdolności poznawcze. Kilka prac naukowych próbowało odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje podobne ryzyko w przypadku ludzi. Na podstawie naszych wyników, możemy zapewnić rodziców, że jednokrotna ekspozycja na narkozę jest bezpieczna dla małych dzieci – mówi Lena Sun kierująca oddziałem dziecięcej anestezjologii w New York Presbyterian/Morgan Stanley Children’s Hospital.

Badanie Pediatric Anesthesia Neurodevelopment Assessment (PANDA) objęło 105 zdrowych dzieci, które przeszły przez operację przepukliny pachwinowej z zastosowaniem znieczulenia ogólnego, trwającego średnio 80 minut. Lena Sun twierdzi, że to warunki porównywalne z ekstrakcją zęba pod narkozą, zabiegiem endoskopowym, czy badaniem obrazowym wymagającym pozostania w bezruchu.

PANDA to niezwykle precyzyjnie zaplanowane badanie, które miało rozstrzygnąć obawy rodziców. Po kilku latach od operacji, gdy dzieci miały 8-15 lat, naukowcy oceniali ich ogólną inteligencję oraz pamięć, uczenie się, szybkość przetwarzania informacji, koncentrację, język i zachowanie. Wyniki porównano z ich zdrowym rodzeństwem w podobnym wieku, które nie były poddawane narkozie.
Nie stwierdzono istotnych różnic w testach na inteligencję, ani w większości zdolności poznawczych, chociaż dzieci, które przeszły znieczulenie ogólne miały większe skłonności do internalizacji zachowań.
Przykładem negatywnej internalizacji problemów jest niepokój, wycofanie społeczne, poczucie osamotnienia i winy.

- W tym kierunku powinny też iść badania w przyszłości. Poza tym wśród uczestników badania PANDA przeważali chłopcy, więc należałoby teraz  przyjrzeć się uważniej dziewczynkom, a także dzieciom z poważnymi schorzeniami – podsumowuje Sun.

Więcej: dentistrytoday.com

Czytaj także:
USA -dziecko zmarło po leczeniu u dentysty

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
ekstrakcja   dzieci   znieczulenie ogólne  

POLECAMY W SERWISACH