PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nanostruktury blokujące nadwrażliwość zębów

ms
22-09-2015, 12:37
Nanostruktury blokujące nadwrażliwość zębów Nanostruktury (źródło: wikimedia)
- Nanocząsteczki krzemionki są idealnym przekaźnikiem związków odbudowujących zniszczone zęby – uważa prof. Zoe Pikramenou z School of Chemistry w University of Birmingham.

- Realizowane właśnie badania pokazują, że w końcu udało się nam znaleźć optymalną strukturę, dzięki której związki fluoru i wapnia oraz substancje antybakteryjne dotrą w pożądanej postaci do miejsca przeznaczenia – oświadczył prof. Damien Walmsley, z School of Dentistry w University of Birmingham.

 Ostatnia przeszkoda, uniemożliwiająca „kotwiczenie” pojedynczych cząstek fluoru, wapnia i substancji antybakteryjnych, do struktur potrafiących przedostać się do zębiny, została pokonana.

Naukowcom z University of Birmingham udało się zachować w nanocząsteczkach krzemionki jej porowatą powierzchnię. To duży krok naprzód w badaniach, bo krzemionka nie zmienia pożądanych właściwości cząsteczek wapnia, fluoru, które mają przeciwdziałać uszkodzeniom zębów i odbudowywać ich pierwotną strukturę.

Wcześniejsze próby, realizowane za pośrednictwem cząstek m.in. hydroksyapatytów, czy węglanu wapnia, nie przynosiły pożądanych rezultatów. Utrudnieniem dla testowanych nośników były zbyt małe przestrzenie (na poziomie 1 – 4 mikronów), przez które mogłyby one przenikać do wnętrza zębiny.

Dzięki krzemionce bliski jest stworzeniu (w wymiarze nanocząsteczek) mechanizm odbudowywania szkliwa i precyzyjnego zamykania otwartych kanalików zębinowych. Ważne jest i to, iż ten sam mechanizm pozwoli na umieszczanie w dotychczas niedostępnych obszarach zębiny środków antybakteryjnych.

 Więcej: birmingham.ac.uk

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
nadwrażliwość zębów   nauka   zębina   szkliwo  

POLECAMY W SERWISACH