• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nanopowłoki w implantach: polska droga do sukcesu

ms
28-01-2014, 07:48
Nanopowłoki w implantach: polska droga do sukcesu Nanopowłoki w implantach: polska droga do sukcesu (foto: sxc.hu)
Badania nad wytwarzaniem nanopowłok o działaniu przeciwzapalnym, które mogą być wykorzystane do otrzymania nowej generacji implantów stosowanych m.in. w stomatologii - prowadzi z zespołem dr hab. Piotr Piszczek z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Równie ważne jest to, że naukowe badania mają szansę na sukces także w wymiarze rynkowym.

Tytuł prac badawczo - naukowych jest rozbudowany i dotyczy: sposobu wytwarzania nanometrycznych warstw ditlenku tytanu o działaniu bakteriobójczym metodą chemicznego osadzania z fazy gazowej z wykorzystaniem heksa - 93-okso-di-93-akwa-heksa-9- 2,2-dimetylopropioniano-heksa-9-izobutanolano-cykloheksatytanu (IV).

Co to w praktyce oznacza?
Wytwarzane przy użyciu nowego okso kompleksu tytanu (IV) powłaki ditlenku tytanu wykazują bardzo dobre właściwości hydrofilowe oraz przeciwdrobnoustrojowe. Otrzymane warstwy stymulują procesy osteointegracji ułatwiając tym samym łączenie kości z implantem.

Użycie nowego okso kompleksu tytanu (IV) do wytwarzania na powierzchni implantów tytanowych nanopowłok ditlenku tytanu o ściśle określonej strukturze polikrystalicznej pozwoli na:
- nadanie implantowi właściwości przeciwdrobnoustrojowych i przeciwzapalnych (aktywne współuczestnictwo z organizmem biorcy w zwalczaniu drobnoustrojów);
- zmniejszenie liczby powikłań związanych ze stosowaniem implantów;
- zwiększenie tolerancji organizmu biorcy na wprowadzone ciało obce;
- obniżenie progu przeciwwskazań w przypadku stosowania implantów u pacjentów z niektórymi chorobami ogólnoustrojowymi (cukrzyca, zespoły z zaburzeniami immunologicznymi);
- obniżenie kosztów leczenia pacjenta.

Wdrożenie polskiego wynalazku do seryjnej produkcji nie jest proste. Produkcja implantów musi spełniać specyficzne warunki techniczne i medyczne, a na to potrzeba niebagatelnych pieniędzy. Wcześniej jednak konieczne są jeszcze większe nakłady, związane m.in. ze sprawdzeniem w jakim stopniu nowy materiał spełnia rygorystyczne wymogi dotyczące produktów stosowanych w leczeniu pacjentów.

Naukowcy UMK liczą, że takie pieniądze się znajdą. W ich ocenie rynek usług stomatologicznych w 2013 r. bliski był 10 mld zł (wzrost z 7 mld z w 2009 r.). Rosnący popyt na wyroby i usługi z sektora stomatologicznego, sprawia, że innowacyjne materiały mają szansę na sukces.
Taką szansą jest współpraca UMK z firmą Osteoplant, działającą przy Fundacji Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Obie jednostki realizują badania nad wytwarzaniem powłok tlenkowych o określonej strukturze na implantach tytanowych.
Ocenia się, że Osteoplant posiada 20 proc. rynku implantologicznego w Polsce, współpracuje z kilkuset partnerami klinikami, praktykami lekarskimi i laboratoriami protetycznymi.

Zespół naukowców prowadzący prace badawcze:
dr hab. Piotr Piszczek - kierownik zespołu,
dr Henryk Różycki,
mgr Żaneta Muchewicz,
opiekun: prof. dr hab. Wiesław Kozak.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
nanomateriały   Piotr Piszczek   Wiesław Kozak  

POLECAMY W SERWISACH