PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nanocząsteczka - częsty gość w gabinetach stomatologicznych

13-01-2013, 16:23
Nanocząsteczka - częsty gość w gabinetach stomatologicznych (foto: sxc.hu)
Nanocząsteczka - częsty gość w gabinetach stomatologicznych (foto: sxc.hu)
Pożądane właściwości srebra i złota w walce z bakteriami znane są od starożytnych czasów. Ostatnie lata to tryumf obu pierwiastków preparowanych w formie nanocząsteczek. Nie inaczej jest w stomatologii.

Polski wkład w tym zakresie to m.in. Nanocare Plus: płyn do końcowego przepłukiwania kanałów korzeniowych w trakcie leczenia endodontycznego - oparty o nanocząstki srebra i złota właśnie.

Na 100 bakterii i grzybów ginie w zetknięciu z Nanocare Plus 99. Preparat ten powoduje dodatkowe wypłukanie resztek organicznych. Nanocare Plus, dzięki bakteriobójczym właściwościom nanosrebra i nanozłota, uniemożliwia praktycznie ponowne zasiedlenie się w kanałach korzeniowych niebezpiecznych drobnoustrjów.

Nanocząsteczki srebra i złota nie podlegają korozji, a ich minimalne stężenie w płynie płuczącym nie wpływa negatywnie na ostateczne wypełnienie kanałów korzeniowych.

Podkłady NanoCare zmniejszają ryzyko wystąpienia infekcji wtórnych po zakończonym leczeniu stomatologicznym. Powłoka z nanocząstek srebra i złota, pokrywająca powierzchnię zębiny, hamuje rozwój drobnoustrojów. Dzięki substancji nośnej, charakteryzującej się niskim napięciem powierzchniowym, zapewniony jest dostęp nanocząsteczek do najdrobniejszych nawet kanalików zębiny. Twórcy tego rozwiązania zapewniają, że tak nieznaczna ilość srebra nie stwarza niebezpieczeństwa pojawienia się srebrzycy. Nie występuje także zagrożenie toksycznością.

Zobacz także: LAUREACI GRAND PRIX CEDE 2012  nanotec endo (system irygacji kanałów korzeniowych)

Jednym z pierwszych zastosowań nanotechnologii w usługach stomatologicznych (od kilkunastu już lat) były materiały kompozytowe do wypełnień w zębach. Na polskim rynku znany jest Filtek Ultimate (3M ESPE) składający się z nieorganicznego wypełniacza (cząsteczki dwutlenku krzemu o wielkości 20 nm) i organicznych żywic (cząsteczki dwutlenku cyrkonu o rozmiarach od 4 do 11 nm).

Nanocząsteczki znajdują się także w wypełniaczu systemów łączących Adper Single Bond 2 i Adper Easy One. W efekcie ich działania większa jest wytrzymałość łączenia szkliwa i zębiny z materiałem złożonym.

Dzięki nanowypełniaczowi materiał zachowuje pożądane właściwości użytkowe:

- polerowalność,

- ścieralność,

- konsystencja,

- przezierność, połysk.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   nanotechnologie   Materiały  

POLECAMY W SERWISACH