PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nakładka na zęby - elektroniczny diagnosta

ms
27-04-2015, 14:06
Nakładka na zęby - elektroniczny diagnosta SmartSplint - elektroniczny diagnosta
Grupa naukowców z Dublin Dental Hospital opracowała nakładkę na zęby po to, żeby móc skrupulatnie diagnozować i określać charakter dolegliwości towarzyszących m.in. bruksizmowi.

Zasadniczym elementem swoistego, pełnego elektroniki ochraniacza na zęby jest zestaw sensorów równomiernie rozmieszczonych na całej powierzchni unikatowej konstrukcji. Wszystko po to, aby czujniki wysyłały sygnały na iPada lub iPhone będących w posiadaniu lekarza dentysty. Pacjenci z reguły proszeni są o stosowanie nakładek na zęby podczas snu, oczywiście w celach diagnostycznych. Sen jest czasem, w którym chora osoba bezwiednie np. zgrzyta zębami. To co dzieję się w jamie ustnej podczas snu - rejestrowane jest i wysyłane na telefon dentysty. Specjalna aplikacja analizuje dane i wskazuje na najbardziej prawdopodobne przyczyny dolegliwości.

Projekt, realizowany w Dublin Dental Hospital, sygnuje trójka naukowców: dr Ramesh Babu, dr Padraig McAuliffe oraz prof. Brian O'Connell. Ich wynalazek ma pomóc w rozpoznaniu przyczyn i pokonaniu takich przypadłości, jak: uporczywe bóle głowy, bruksizm, dysfunkcja stawu skroniowo - żuchwowego (obejmująca grupę dolegliwości mięśniowo-szkieletowych i mięśniowo - powięziowych).

Praca twórców ochraniacza - diagnosty powinna być jak najbardziej doceniona, bo problemy ze zgrzytaniem zębami tylko w samej Irlandii ma 0,5 mln osób.

Nakładka na zęby, o handlowej nazwie SmartSplint, kierowana jest do lekarzy dentysty, ale ostatecznie kupować je mają pacjenci odwiedzający gabinet stomatologiczny w celu uzyskania pomocy w przezwyciężaniu dość powszechnych - jak się okazuje - schorzeń.

Więcej: irishtimes.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH