• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Największy na świecie dentobus rusza w trasę

ms
15-02-2016, 10:29
Największy na świecie dentobus rusza w trasę Największy na świecie dentobus (foto: pixabay)
Jeśli największy, to zdecydowanie w USA. Studenci z Herman Ostrow School of Dentistry (University of Southern California) otrzymali dentobus, w środku którego znajduje się osiem, w pełni wyposażonych stanowisk dentystycznych.

Dentobus jest bodajże największym tego typu pojazdem na świecie, nie licząc jednostek będących na wyposażeniu armii amerykańskiej.

Zadziwiają gabaryty pojazdu. Ma on 15 m długości i 6 m szerokości. Oczywiście ten drugi wymiar  nie dotyczy sytuacji, gdy dentobus się porusza. Wehikuł ma przesuwaną podłogę i dach, dzięki temu w czasie pokonywania trasy jego szerokość nie przekracza wymiarów aut dopuszczonych do ruchu przepisami prawa drogowego.

W naczepie, oprócz ośmiu unitów, zainstalowano (w oddzielnym pomieszczeniu) sprzęt do wykonywania zdjęć rtg.

Ciężarówka ma jeszcze coś, co posiadają tylko nieliczne kliniki dentystyczne, a mianowicie stanowisko do leczenia osób cierpiących na synestezję. Specjalny sprzęt tworzy warunki (muzyka, wibracje, kolory), które pozwalają pacjentom specjalnej troski pokonać stres wywołany zabiegiem.

Wyprodukowany na zamówienie wehikuł kosztował 3 mln USD. Pieniądze na ten cel zebrała Hutto-Patterson Charitable Foundation.

Uroczyste przekazanie pojazdu do użytkowania nastąpiło 9 lutego i już tego samego dnia 120 dzieci z problemami neurologicznymi skorzystało z pomocy stomatologicznej zapewnionej przez grupę wolontariuszy z Herman Ostrow School of Dentistry.

Więcej: dentistry.usc.edu

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentobus   wolontariat  

POLECAMY W SERWISACH