• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nadzieja dla osób z nadwrażliwymi zębami

jsz
02-06-2015, 11:45
 Nadzieja dla osób z nadwrażliwymi zębami Biomimetyczna krystaliczna bariera zębiny (foto: freedigitalphotos)
Grupa naukowców z National Taiwan University (NTU), pracująca pod kierunkiem prof. Chun-Pin Lin, opracowała biokompatybilny materiał, który w przypadku uszkodzonego szkliwa - w sposób szczególny chroni zębinę przed kontaktem z czynnikami zewnętrznymi.

Opracowana w NTU struktura, opisywana jest przez jej twórców jako „biomimetyczna krystaliczna bariera zębiny". Nowy materiał zawiera m.in. mikroelementy z dużym udziałem związków wapnia i fosforu.

Naukowcy NTU sporządzili mikrorusztowanie na bazie krzemu, które zostało obudowane nanocząsteczkami węglanu wapnia, powiązanymi z molekułami kwasu fosforowego.

Dotychczas materiał opracowany przez naukowców z Taiwanu, a finansowany były przez National Science Council oraz National Taiwan University Hospital, testowany był na zębach psów. Pożądane trwałe wyniki osiągano po 70 dniach od rozpoczęcia terapii.

Twórcy kompozytu zapewniają, że nanocząsteczki wypełniają kanaliki zębiny prkatycznie uniemożliwiając dyfuzję. Nowy kompozyt zapewnia zdecydowanie lepsze rezultaty w porównaniu do dotychczas stosowanych stomatologicznych materiałów uszczelniających.

Wyniki pracy specjalistów NTU budzą nadzieję. Materiał szczególne zainteresowanie wzbudził w USA. Z analizy Centers for Disease Control and Prevention (CDC) wynika, że 26 proc. Amerykanów pomiędzy 18 a 64 rokiem życia zmaga się z nadwrażliwością zębów. Dotychczasowe stosowane metody leczenia nie przynoszą pozytywnych, a przy tym trwałych rezultatów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH