PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nadwaga zwiększa ryzyko paradontozy

en
07-07-2016, 09:32
Nadwaga zwiększa ryzyko paradontozy Paradontoza doszła do długiej listy chorób związanych z otyłością
Nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko wystąpienia chorób przyzębia. Niestety dość znacznie, jak dowiedzieli się uczestnicy dorocznej konferencji International Association for Dental Research w Seulu.

Wiadomo, że nadmierna masa ciała zwiększa ryzyko paradontozy, jednak w szczegółach skala tego problemu nie była znana. Badanie na temat związku nadwagi i otyłości oraz chorób przyzębia, w którym wzięło udział 539 uczestników, prowadzono na University of Adelaide, w Australii. Jego wyniki ogłoszono po raz pierwszy podczas konferencji International Association for Dental Research w Seulu.

Wybrana grupa osób była obserwowana od urodzenia, ocenie podlegał tryb życia oraz prowadzono badania antropomorficzne. W wieku 31 lat, uczestnicy badania przeszli badanie diagnostyczne w kierunku chorób przyzębia na podstawie dwóch parametrów - utraty przyczepu łącznotkankowego (CAL) oraz krwawienia przy zgłębnikowaniu (BOP).

Nadwaga i otyłość zwiększały ryzyko wystąpienia chorób przyzębia – nadwaga o 11 proc., natomiast otyłość podwyższała to ryzyko dwukrotnie. Ryzyko średnio i mocno zaawansowanej paradontozy rosło o 12 proc. - u osób z nadwagą i o 27 proc. - u osób otyłych, zaś ryzyko CAL+BOP wynosiło 21 proc. dla osób z nadwagą i 57 proc. dla osób otyłych. W połączeniu z niezdrowymi nawykami (na przykład paleniem papierosów) choroby przyzębia zagrażały w jeszcze większym stopniu.

Więcej: sciencedaily.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
diagnostyka   paradontoza  

POLECAMY W SERWISACH