• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Nadtlenek wodoru rozprawia się z przewlekłymi chorobami przyzębia

ms
22-02-2016, 12:29
Nadtlenek wodoru rozprawia się z przewlekłymi chorobami przyzębia Lek na choroby przyzębia?
Proste jest piękne, z drugiej strony mówi się także, że zbyt piękne, aby było prawdziwe, jednak naukowcy raportują na temat niezwykle prostej i równie skutecznej terapii, zastosowanej w walce z przewlekłymi chorobami przyzębia.

Wyniki badań, opublikowane w The Journal of Clinical Dentistry. przez prof. Betty Sindelar reprezentującą School of Rehabilitation and Communication Sciences (Ohio University) oraz dr R. Bruce Cochrane z Fort Dodge, IA Periodontics and Prosthodontics, są ekscytujące.

Dwójka naukowców i praktyków zarazem przez kilka lat prowadzilła leczenie 66 pacjentów z przewlekłymi chorobami przyzębia. Wiodącym specyfikiem, mającym zwalczyć źródło problemów, był lek opracowany w instytucie Perio Protect. Żel oparty został na 1,7 proc. roztworze nadtlenku wodoru.

Pojawia się rozczarowanie i pytanie zarazem - tyko tyle? Wszak 3 proc. roztwór nadtlenku wodoru to nic innego jak woda utleniona, stosowana do odkażania ran powierzchniowych, a po rozcieńczeniu w proporcji 1 do 50 używa się jej do płukania jamy ustnej w stanach zapalnych. Czyżby zdecydowanie większe stężenie nadtlenku wodoru dawało tak znakomity efekt? Sedno tkwi w szczegółach, a naukowcy nie zdradzają pełnego składu specyfiku.

Aplikowanie żelu Perio Protect  do kieszonek dziąsłowych powtarzane było raz lub dwukrotnie w ciągu doby przez 10 minut. Terapia trwała przez pięć lat, w reżimie sześciomiesięcznym, z rocznymi przerwami. Po tym okresie zanotowano znaczącą, od 60 do 85 proc. redukcję krwawienia i to zarówno u  osób niepalących, jak i palących.

Analizie poddano 1745 zębów. Spośród nich po pięciu latach eksperymentalnego leczenia tylko jeden ząb trzeba było usunąć.  Ważne, że wszyscy pacjenci przed przystąpieniem do projektu Perio Protect poddawani byli konwencjonalnemu leczeniu, trwającemu od 2 do 4 miesięcy, niestety  z nie najlepszym skutkiem. U części ochotników stosowano wcześniej nawet interwencję chirurgiczną. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
periodontologia   kieszonki przyzębne   nauka  

POLECAMY W SERWISACH