PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Na biofilm …szklanka wody?

ms
14-12-2017, 08:26
Na biofilm …szklanka wody? Nowy materiał da odpór próchnicy?
Jeśli doniesienia naukowców zostaną potwierdzone w codziennej praktyce, można będzie mówić o przełomie w biomateriałach stosowanych w stomatologii. Chodzi o materiał, na powierzchni którego zdecydowanie wolniej tworzy się biofilm niż na naturalnych zębach.

Badania prowadzili m.in.: Geelsu Hwang, Bernard Koltisko, Xiaoming Jin, and Hyun Kooono na University of Pennsylvania. Zaangażowana w projekt grupa naukowców twierdzi, że wielokrotnie prowadzili doświadczenia, w trakcie których m.in. analizowali w jaki sposób można usuwać biofilm namnożony na nowo wytworzonym materiale. Uczeni zapewniają, że wielkość siły niezbędnej do dokładnego oczyszczenia kompozytu z płytki była kilkukrotnie mniejsza od tej, którą należy aplikować, aby uzyskać podobny efekt w przypadku dotychczas stosowanych w stomatologii materiałów.

Geelsu Hwang użył nieoczekiwanego stwierdzenia, że w przypadku testowanego materiału siła usuwająca biofilm była porównywalna do tej, która występuje przy … picu wody. Brzmi intrygująco.

Nie jest to jednak zasadnicza zaleta kompozytu wytworzonego przez grupę specjalistów, a przynajmniej nie jedyna.

Druga, nie mniej ważna, dotyczy wysokiej wytrzymałości powstałej struktury na działania dynamicznych sił mechanicznych o charakterystyce odpowiadającej obciążeniom, na jakie narażane są materiały stomatologiczne. Pod tym względem nowy produkt ponoć nie ustępuje innym używanym powszechnie przez dentystów.

Ostatnia zaleta jest może najbardziej frapująca. Otóż związek przeciwbakteryjny, wbudowany w kompozyt, aby efektywnie hamować wzrost patogenów, charakteryzuje się minimalnym poziomem toksyczności, w stosunku do otaczających go komórek. W przypadku naszego kompozytu praktycznie nie zaobserwowaliśmy cytotoksyczności  - zapewnia Geelsu Hwang.

Więcej: ACS Applied Materials and Interfaces

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
biomateriały   kompozyty stomatologiczne  

POLECAMY W SERWISACH