PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Mutanaza blokuje powstawanie biofilmów jamy ustnej

js
25-06-2015, 12:03
   Mutanaza blokuje powstawanie biofilmów jamy ustnej Mutanaza mocna karta w walce z próchnicą (foto: pixabay)
Uruchomienie produkcji mutanazy na skalę przemysłową efektywnie wesprzeć może procesy usuwania i zapobiegania powstawania biofilmów jamy ustnej.

Naukowcy z Zakładu Mikrobiologii Przemysłowej (Instytut Mikrobiologii i Biotechnologii) Wydziału Biologii i Biotechnologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie współopracowali technologię, dzięki której możliwa jest intensyfikacja wytwarzania mutanazy przez szczep Trichoderma harzianum CCM F-340.

Wśród polimerów tworzących płytkę nazębną zasadniczą rolę w rozwoju próchnicy zębów odgrywa glukan, zwany mutanem. Określono, że polimer ten stanowi ok. 1,5 proc. suchej masy płytki nazębnej. Glukan ten charakteryzuje się niepożądanymi właściwościami, które wykorzystuje w inicjowaniu procesów próchniczych. Cechy te to:
- łatwość adsorbowania się do szkliwa pokrytego śliną lub błonką nabytą;
- właściwości inicjujące wzajemne sklejanie się bakterii (agregacja);
- inicjacja procesów znacznie zwiększających spójność płytki nazębnej.
- nierozpuszczalność w wodzie i innych płynach jamy ustnej;
- oporność na działanie enzymów (m.in. tych obecnych w jamie ustnej);
- zdolność do zakwaszania i umiejętność przeżycia w kwaśnym środowisku.

Rozkład i usuwanie mutanów prowadzi do zniszczenia (naruszenia struktury płytki nazębnej), może być tym samym dobrym sposobem na zapobieganie powstawania ognisk próchnicowych.

Poszukuje się nowych rozwiązań w walce z próchnicą. Jednym z nich jest zastosowanie drobnoustrojowych enzymów, takich jak mutanazy, które mogą być używane jako substancja aktywna w płukankach do ust, pastach do zębów, gumach do żucia, a nawet żywności. Firmy biotechnologiczne chcą wprowadzić enzym jako substancję aktywną w środkach higieny jamy ustnej.


Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
biofilm   próchnica   mutanaza  

POLECAMY W SERWISACH