• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Moda na czarną pastę do zębów

en
29-09-2017, 10:06
Moda na czarną pastę do zębów Węgiel stal się modnym dodatkiem past do zębów (fot. pixabay)
Czy pasty z węglem aktywnym zasługują na polecanie pacjentom? Niezależnie od ich rzeczywistych właściwości sprzedają się świetnie - są na siódmym miejscu produktów osiągających najwyższą sprzedaż na Amazon.com.

Co odpowiadać pacjentowi, który pyta o pastę z węglem aktywnym? Czy rzeczywiście jest skuteczniejsza niż pozostałe pasty do zębów, tak jak twierdzą producenci?

Niestety nie ma potwierdzenia tych wyjątkowych właściwości w przeprowadzonych do tej pory badaniach, pisze prof. Brooks z  University of Maryland School of Dentistry w  Baltimore w artykule opublikowanym przez Journal of the American Dental Association. 

- Mamy nadzieję, że nasza praca przygotuje dentystów do właściwego prowadzenia rozmowy z pacjentami na temat tych nieudowodnionych korzyści past z węglem aktywowanym. Co więcej rodzi się obawa o bezpieczeństwo stosowania tych środków - mówił prof. Brooks w wywiadzie dla portalu  DrBicuspid.com.

Węgiel dodawano do preparatów czyszczących zęby nie od dziś, bo już starożytni Grecy....W reklamach past  z węglem aktywnym można przeczytać, że ograniczają próchnicę, pomagają w remineralizacji szkliwa i oczywiście - wybielają zęby. Obecnie blisko 50 tego typu preparatów jest dostępnych na amerykańskim rynku, ale jedynie 4 z nich zawierają fluor.

W istniejącej literaturze naukowej badacze znaleźli 13 prac badających produkty zawierające węgiel aktywowany:
- sześć z nich opisywało wyniki klinicznych obserwacji skutków stosowania tych past w higienie jamy ustnej;
- dwie prace opisywały pewne ograniczenie zmian próchnicowych, gdy porównywano szczotkowanie bez pasty i z pastą do zębów;
- trzy prace donosiły o niekorzystnych zmianach w jamie ustnej - zwiększonej próchnicy i ścieraniu szkliwa;
- jedna praca  nie stwierdziła powstawania niekorzystnych zmian w efekcie mycia zębów pastą z węglem aktywowanym.

Ogólnie analiza istniejącej literatury prowadzi do wniosku, że nowinka higieniczna nie daje w gruncie rzeczy żadnych wymiernych korzyści, według autorów badania.

Drugi etap badania polegał na sprawdzeniu czy istnieją jakieś laboratoryjne prace, które sprawdzałyby bezpieczeństwo stosowania związków chemicznych wchodzących w skład past z węglem aktywowanym.

I tu także wyniki dociekań raczej nakazują ostrożność w polecaniu pacjentom tych preparatów. Węgiel bowiem zawiera różne wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, z których część jest karcenogenna. Niemniej jednak dowodów na szkodliwość tych środków także nie ma - ostrzega prof. Brooks.

Jak widać potrzebne są badania kliniczne oraz laboratoryjne przyzwoicie przeprowadzone, by rozstrzygnąć dylemat - używać, czy nie używać pasty do zębów z węglem aktywowanym. 

Więcej: drbicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH