PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Mleczne zęby kluczem do rozszyfrowania wpływu toksyn

en
21-07-2016, 08:33
Mleczne zęby kluczem do rozszyfrowania wpływu toksyn Prognoza zdrowia na podstawie mleczaków? (foto: pixabay)
Zęby podczas wzrostu tworzą „słoje” – tak jak drzewa. Z tą różnicą, że granice wzrostu są nie roczne a dzienne. Każdy pierścień zawiera informację o substancjach, które oddziaływały na organizm w dniu, w którym powstawał.

Zęby to twardy dysk naszego organizmu – mówi Manish Arora, epidemiolog środowiskowy z Icahn School of Medicine at Mount Sinai w Nowym Jorku. Swoista dokumentacja zdrowia, która ujawnia działanie toksyn takich jak ołów i pestycydy oraz hormony stresu produkowane przez dziecko w macicy.

Przedmiotem jego badań jest ekspozom - czyli całościowe narażenie na zagrożenia środowiskowe począwszy od momentu poczęcia.  Naukowcy zapowiadają, że ekspozom całkowicie odmieni sposób w jaki oceniamy ryzyko różnych chorób. Przez określanie ekspozycji, która ma miejsce podczas życia płodowego i wczesnego dzieciństwa, mleczne zęby otworzą nową dziedzinę wiedzy na temat tego jak czynniki środowiskowe oddziałują na zdrowie.

Czym skorupka za młodu
- Od dziecięcej astmy do otyłości w dorosłości, istnieją hipotezy że ekspozycje, które występują podczas ciąży matki, mogą wpływać na ryzyko zachorowania – mówi David Balshaw, kierujący Exposure, Response and Technology Branch w National Institute of Environmental Health Sciences, w Stanach Zjednoczonych. Na olbrzymią skalę trwa zbieranie w tym zakresie danych.

Siłą napędową do rozwoju nowej dziedziny medycyny jest świadomość, że sam genom nie wystarcza, aby stworzyć pełen obraz ludzkiego zdrowia. Trzeba do wyników badań genetycznych włączyć także czynnik środowiskowy.  Poprzednie wysiłki, aby powiązać środowiskowe przyczyny z chorobami zwykle sprowadzały się do tworzenia hipotezy, że substancja X prowadzi do stanu Y. - Jednak szukanie jednej przyczyny niemal wykluczało powodzenie takich badań.  Sama idea ekspozomu polega na szukaniu wszystkiego co uda się zmierzyć – mówi prof. Steve Rappaport, z University of California w Berkeley.

Jego zespół badawczy zidentyfikował trzy lub cztery cząsteczki we krwi, które mogą zapowiadać rozwój dziecięcej białaczki i powstają w wyniku zewnętrznych ekspozycji lub wewnętrznych – takich jak dieta lub stres.

Linia narodzin
Badania ekspozomu koncentrują się na dzieciach. Istnieje coraz więcej naukowych poszlak, że choroby wieku dorosłego od choroby Alzheimera, po kardiologiczne, wiążą się z tym co dzieje się we wczesnym okresem życia. Dzieci są po prostu bardziej wrażliwe na szkodliwe działanie związków chemicznych.

Organizm maluchów stale się rozwija, a ponieważ ich ciała są małe, to dawka substancji nic nie znacząca dla dorosłego, może wywołać istotne uszkodzenie w organizmie dziecka. Na tym polu w badaniach zębów mlecznych kryje się niezwykły potencjał. Linia podziału z dnia porodu znacząco różni się od wszystkich pozostałych. Stąd analiza zębów jest tak obiecująca – można z nich wyczytać nie tylko na co dziecko było narażone, ale także kiedy – czy jeszcze w macicy, czy już poza nią.

SŁOWA KLUCZOWE
toksyczność   genetyka   zęby mleczne  

POLECAMY W SERWISACH