PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Mleczaki niezawodnym dostawcą komórek macierzystych

en
19-08-2016, 08:39
Mleczaki niezawodnym dostawcą komórek macierzystych Mleczne zęby na wagę złota (fot. pixabay)
Mleczne zęby są źródłem komórek macierzystych, z których można wyhodować wiele różnych typów wyspecjalizowanych tkanek.

Gdy z jakiegoś powodu w późniejszym okresie życia będzie potrzebna terapia wykorzystująca komórki macierzyste, dzięki zachowanym mleczakom będzie można wyhodować potrzebne tkanki. Równie użyteczne mogą być także stałe zęby, które zostały z jakichś powodów usunięte – na przykład ósemki. 

Biobanki, przechowujące ludzkie komórki na potrzeby leczenia, nie są już zupełną nowością. Przechowuje się komórki z krwi pępowinowej, komórki macierzyste z tkanki tłuszczowej, czy szpik kostny.  

Miazga zęba także zawiera mezenchymalne komórki macierzyste. Ich najlepszym źródłem mogą być mleczaki, które same wypadły lub zostały usunięte przez dentystę. Mimo że do tej pory stosowano je w terapii wyłącznie w warunkach laboratoryjnych, to istnieją już firmy komercyjne, które świadczą usługi przechowywania zębów.

Działają one na terenie: Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Indii i Singapuru. Zęby zamrażane są w płynnym azocie, w którym komórki macierzyste mogą przetrwać w niezmienionym stanie przez długie lata.

Nad możliwościami ich wykorzystania prowadzone są intensywne badania. Na przykład, na University of Adelaide naukowcy odkryli, że komórki macierzyste z miazgi zęba mogą posłużyć do wyhodowania neuronów, za pomocą których, za jakiś czas, będzie można leczyć skutki udaru. Taka terapia może być stosowana po kilku miesiącach, a nawet latach, po uszkodzeniu mózgu.

Z kolei pracownicy University of Pittsburgh School of Medicine dowiedli, że miazga zębów mądrości jest idealna jako „zaczyn” komórek rogówki oka. Przeszczep, to czasami jedyny ratunek dla chorych z uszkodzoną rogówką, ale niestety przeprowadzenie tego zabiegu uniemożliwia brak dawców. Hodowanie komórek rogówki z przechowywanych mleczaków  skutecznie rozwiąże ten problem.

Więcej: littlethings.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH