PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Mikroskop stomatologiczny łatwa sztuka przybliżania

24-05-2013, 00:01
Mikroskop stomatologiczny  łatwa sztuka przybliżania (fot. Kol-Dental)
Mikroskop stomatologiczny łatwa sztuka przybliżania (fot. Kol-Dental)
W endodoncji umożliwia doskonałą widoczność lub lokalizację ujść wąskich kanałów, w stomatologii zachowawczej ułatwia postawienie diagnozy. Ma zastosowanie również w mikrochirurgii i protetyce. Model, który jest więcej niż wyposażeniem gabinetu kosztuje dużo (ceny od 40 tysięcy złotych), ale jego parametry techniczne biją na głowę debiutanckie urządzenie mikroskop optyczny skonstruowany przez Holendrów ojca i syna o nazwisku Janssen w 1590 roku. Zmieniają się czasy i technologia. Ten sam pozostaje cel korzystania z mikroskopów łatwość w osiąganiu medycznych celów, komfort i bezpieczeństwo pracy. O czym warto pamiętać decydując się na wybór mikroskopu stomatologicznego?

Choć kalendarz nie jest aż tak bezwzględny, technologia stosowana w dzisiejszych mikroskopach stomatologicznych zawstydza również pierwszy mikroskop elektronowy opracowany w Berlinie przez Ernsta Ruskę i Maxa Knolla w 1931 r. A przecież to urządzenie otrzymało nagrodę Nobla niecałe 30 lat temu.

W przypadku takiego sprzętu mamy jednak do czynienia z technologiczną przepaścią. Dzisiejsze mikroskopy to prawdziwe kombajny diagnostyczno-lecznicze.

- Dziś o sukcesie mikroskopu decydują nie tylko parametry techniczne, apochromatyczna optyka czy dużą baza stereoskopowa. Urządzenie musi być ładne dla oka i wszechstronne, tak żeby można je wykorzystać zarówno w warunkach poradni jak i sali operacyjnej przekonuje Jan Zybura, specjalista z działu sprzętu stomatologicznego firmy Kol-Dental.

Przybliżać może każdy

Apochromatyczna optyka, baza stereoskopowa? Brzmi tajemniczo, ale o mikroskopie warto wiedzieć więcej niż tylko to, że służy do przybliżania obrazu.

Obiektywy apochromatyczne są najdroższe, oferują jednak obraz całkowicie pozbawiony wad optycznych np.  związanych z fizyką dystrybucji światła. W przypadku mikroskopów to niewątpliwa zaleta.

Baza stereoskopowa to nic innego jak rozstaw punktów widzenia. - Naturalna baza, czyli rozstaw oczu ludzkich, wynosi ok. 65 mm i tyle wynosi zazwyczaj rozstaw osi obiektywów aparatów stereoskopowych tłumaczy Jan Zybura. Optymalny efekt widzenia przestrzennego uzyskuje się, gdy baza wynosi 1/100 1/30 odległości do przedmiotów pierwszego planu. Przy opracowywaniu drobnych blisko położonych przedmiotów powinna być proporcjonalnie niewielka.

Istotne dla pracy stomatologa są także inne parametry techniczne. Najbardziej uznane modele na rynku, np. OPMI Pico (Carl Zeiss) posiadają obiektyw główny mikroskopu wraz z możliwością wymiany. Dzięki temu użytkownik uzyskuje zakres ogniskowej od 200 do 400 mm. Pracę wspomaga varioskop, który dodatkowo zapewnia duży zakres zmiennej ogniskowej. Sprawną pracę gwarantuje pięciokrotne powiększenie.

Światło pod ręką

Użytkowanie mikroskopu zobowiązuję stomatologa do zapewnienia urządzeniu odpowiednich warunków oświetleniowych.   Najlepsze modele mogą pracować zarówno z oświetleniem halogenowym jak i ksenonowym,  które daje światło o temperaturze barwowej zbliżonej do światła dziennego. Dobrze jeżeli mikroskop wyposażony jest w system szybkiej wymiany lampy, co pozwala  zawsze zakończyć zabieg bez konieczności używania narzędzi do wymiany lub ryzyka poparzenia gorącą, przepaloną lampą w trakcie jej wymiany uważa Jan Zybura.

Praktycznym rozwiązaniem jest swobodna możliwość regulacji natężenia oświetlenia - pokrętło regulacji natężenia znajduje się na ramieniu tuż nad tubusem operatora zawsze pod ręką, a podniesienie głowicy wyłącza automatycznie oświetlenie.

SŁOWA KLUCZOWE
techDENT   mikroskop stomatologiczny   Kol-dental   Jan Zybura   OPMI Pico   Sprzęt  

POLECAMY W SERWISACH