• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Matka pali w ciąży - dziecku brakuje zawiązków zębów

kan
12-10-2017, 10:20
Matka pali w ciąży - dziecku brakuje zawiązków zębów Paląca ciężarna a zawiązki zębów u dziecka (fot. pixabay)
Są pierwsze dowody na związek między hipodoncją (brakiem zawiązków zębów) a paleniem papierosów w ciąży przez matkę.

Kobiety, które palą ponad 10 papierosów dziennie, mimo że są w ciąży, narażają dziecko na zaburzenia w rozwoju zębów - twierdzą naukowcy z University of Otago Faculty of Dentistry w Nowej Zelandii. 

Hipodoncja polega na braku zawiązków zębów (od 1 do 5).  Anomalia ta może dotyczyć zarówno uzębienia mlecznego (częstość występowania szacuje się na 0,1-0,7 proc. dzieci), jak i uzębienia stałego (2-9 proc.  populacji). Najczęściej dzieciom brakuje zębów przedtrzonowych i siekaczy bocznych. Defekt ten jest genetycznie uwarunkowany przez wiele genów i może wystąpić w kilku pokoleniach jednej rodziny.

Badanie przeprowadzone w Nowej Zelandii objęło 83 dzieci z hipodoncją, które porównywano z 253 dziećmi z prawidłowym uzębieniem. Matki były proszone o podanie informacji na temat czynnego i biernego palenia papierosów, a także ilości wypijanego alkoholu i kawy. Naukowcy analizowali także inne czynniki takie jak wiek matki w chwili narodzin dziecka, terminowość porodu, płeć dziecka, status społeczny. 

- Nie stwierdziliśmy żadnych istotnych powiązań między piciem alkoholu i kawy a hipodoncją, natomiast wydaje się, że im więcej papierosów wypala kobieta ciężarna tym większe ryzyko, że jej dziecko nie będzie miało zawiązków zębów - podsumował wyniki analizy autor badania dr Mauro Farella, ortodonta z University of Otago Faculty of Dentistry. 

Najprawdopodobniej  palenie tytoniu uszkadza bezpośrednio komórki grzebienia neuronalnego rozwijającego się płodu. Jednak, by ten związek potwierdzić potrzebne są kolejne badania. Inne powikłania nikotynizmu matki, na które zebrano już wiele dowodów, to rozszczep wargi i podniebienia.

Kobietom w ciąży należy udostępniać wszechstronne wsparcie w próbach rzucenia palenia, podkreśla dr Farella.

Praca badawcza ukazała się na łamach Journal of Dental Research.

Więcej: journals.sagepub.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
badania naukowe   palenie tytotniu   zęby  

POLECAMY W SERWISACH