PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Lizaki przyczyną liszaja płaskiego

en
21-06-2016, 12:07
Lizaki przyczyną liszaja płaskiego Uwaga na sztucznie barwione słodycze (fot. pixabay)
Do dentysty zgłosiła się piętnastolatka z białymi plamami na języku i błonie śluzowej jamy ustnej. Przypadek opisało czasopismo International Journal of Paediatric Dentistry.

Zmiany zostały zdiagnozowane jako liszaj płaski. Biopsja potwierdziła tę diagnozę, jednak leczenie miejscowymi kortykosteroidami nie dawało poprawy.

Liszaj płaski to przewlekła autoimmunologiczna choroba zapalna, o nie w pełni poznanej etiologii. W jamie ustnej może wystąpić w każdym wieku, chociaż częściej pojawia się w 5. i 6. dekadzie życia. To schorzenie dotyczy 1-2 proc. populacji i jest ponad dwukrotnie częstsze u kobiet. U dzieci i młodzieży liszaj płaski bardzo rzadko występuje.

Z dotychczasowych badań wynika, że problemy mogą zainicjować wypełnienia amalgamatowe, słodycze, cytrusy, pikantne przyprawy, cynamon, a także przyjmowane leki: antybiotyki, niesteroidowe leki przeciwzapalne i leki psychotropowe.

Wobec braku skuteczności leczenia tryb życia nastolatki i jej historia medyczna zostały ponownie szczegółowo przeanalizowane. Okazało się, że pacjentka niemal codziennie zjada w szkole sztucznie barwione lizaki.

Leczenie kortykosteroidami kontynuowano w dalszym ciągu, ale zalecono przerwę w jedzeniu słodyczy. Już po tygodniu zmiany w jamie ustnej całkowicie ustąpiły.

Więcej: onlinelibrary.wiley.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
choroby jamy ustnej   dentysta  

POLECAMY W SERWISACH