PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Lidokaina w aerozolu kontra wibrujące impulsy

ms
09-10-2015, 09:12
Lidokaina w aerozolu kontra wibrujące impulsy znieczulenie.jpg
Dzieci nie lubią dentystów, bo się boją bólu. Są na to rady. Naukowcy skonfrontowali dwa systemy przezwyciężania bólu, który z nich preferują mali pacjenci?

Badaniu poddano 58 dzieci w wieku pomiędzy 8 a 12 lat. Uzębienie każdego z nich leczone było w uniwersyteckiej klinice stomatologicznej podczas kilkukrotnych wizyt. Do uśmierzenia bólu, związanego z podawaniem środka znieczulającego, zastosowano dwa systemy: jeden oparty był na 10 proc. lidokainie w aerozolu, drugi na generowaniu, docierających do mózgu, wibrujących impulsów.

Do oceny poziomu odczuwanego bólu zastosowano dwie metody. Były to: Wong and Baker FACES pain scale (skala bólu czytana z twarzy) oraz Modified Behavioral Pain Scale (MBPS) skala behawioralna opierająca się m.in. na ocenie: wyrazu twarzy, ułożenia nóg, aktywności ogólnej, płaczu i możliwości ukojenia. Analizowano także za każdym razem tętno dzieci.

Okazuje się, że żadna z dwu metod nie była zdecydowanie lepsza, ani zdecydowanie gorsza co do stopnia uśmierzania bólu i związanego z nim strachu u dzieci. Z tym jednak, iż mali pacjenci, pytani jaki rodzaj znieczulenia jest dla nich korzystniejszy, w 68 proc. przypadków wskazywali na wibracje.

Wibrujące impulsy stymulują włókna nerwowe A-Beta, doprowadzając do zamknięcia "bramki bólowej". Impulsy wibrujące docierają z informacją do mózgu z prędkością 75 m/s. Ukłucia natomiast stymulują włókna nerwowe typu C, które transmitują impulsy zdecydowanie wolniej, bo z prędkością 2 m/s. To oczywiste, że o ile oba sygnały generowane są w tym samym czasie - człowiek odbiera wcześniej wibracje. Zależność tę wykorzystali twórcy urządzenia do bezbolesnego podawania znieczulenia.

Z kolei lidokaina stabilizuje błony komórkowe przez zahamowanie szybkiego przepływu jonów sodowych i niedopuszczenie do depolaryzacji komórki pod wpływem docierającego bodźca. Lidokaina skraca czas trwania potencjału czynnościowego i okresu refrakcji.

Badania przeprowadzono na Uniwersytecie Gazi w Ankarze (Department of Pedodontics, Faculty of Dentistry, Gazi University).

Więcej: ingentaconnect.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH