PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

Lidokaina stosowana u ząbkujących dzieci grozi śmiercią

PAP/DrBicuspid/jsz
02-07-2014, 12:06
Lidokaina stosowana u ząbkujących dzieci grozi śmiercią FDA: lidokaina stosowana u ząbkujących dzieci grozi śmiercią (źródło: Fotolia/PTWP)
FDA, czyli amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków ostrzega, że preparatów zawierających lidokainę, przepisywanych na receptę, nie powinno się stosować na dziąsła ząbkujących dzieci.

Według FDA, może to poważnie szkodzić maluchom, a nawet prowadzić do ich zgonu.

Przedstawiciele Agencji przeanalizowali 22 raporty poświęcone reakcji dzieci w wieku od pięciu miesięcy do 3,5 roku, u których zastosowano roztwór lidokainy na receptę lub które połknęły go przypadkowo. Gęste preparaty z lidokainą do stosowania powierzchniowego są standardowo wykorzystywane m.in. w leczeniu owrzodzeń, nadżerek i stanów zapalnych jamy ustnej lub gardła, np. po chemioterapii. Rodzice mogą dysponować takim środkiem, jeśli został przepisany któremuś z członków rodziny.

- Gdy lidokaina jest stosowana u dzieci w nadmiarze lub gdy przez przypadek zostanie przez nie połknięta w nadmiernej ilości - może dojść do drgawek, poważnego uszkodzenia mózgu i problemów z sercem - przekonuje FDA , podkreślając jednocześnie, że przedawkowanie tego środka kończyło się hospitalizacją dzieci, a nawet prowadziło do ich zgonów.

Eksperci FDA podkreślają, że środki przeciwbólowe wcierane w dziąsła są w rzeczywistości bezużyteczne, ponieważ są wypłukiwane z buzi dziecka w ciągu kilku minut.

Agencja zastrzega, że będzie wymagać specjalnego ostrzeżenia w ramce na etykiecie preparatów z 2-proc. roztworem lidokainy do stosowania miejscowego, aby uwypuklić, że nie powinny być stosowane przy bolesnym ząbkowaniu.

Na komunikat FDA szybko zareagowali członkowie American Academy of Pediatric Dentistry (AAPD). Eksperci przekonują, że do łagodzenia objawów bólu podczas ząbkowania nie trzeba koniecznie stosować farmaceutyków. Alternatywą są m.in. schłodzone gryzaczki lub delikatny masaż dziąseł dziecka.

Eksperci są również przeciwni stosowaniu u dzieci poniżej 2. roku życia preparatów z benzokainą bez nadzoru lekarza. Związek ten jest, podobnie jak lidokaina, środkiem znieczulającym miejscowo.

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
FDA   lidokaina   ząbkowanie dzieci  

POLECAMY W SERWISACH