PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Lidokaina buforowana znieczula lepiej

en
18-10-2017, 10:08
Lidokaina buforowana znieczula lepiej Forma środka znieczulającego ma znaczenie zwłaszcza w przypadku małych pacjentów (fot. pixabay)
Niższe dawki lidokainy buforowanej mogą skuteczniej znieczulać niż wyższe dawki tej samej substancji niebuforowanej.

Według badań prezentowanych na konferencji  American Association of Oral and Maxillofacial Surgeons (AAOMS) w San Francisco pacjenci odczuwali mniejszy ból po zastrzyku 1-proc. buforowanej lidokainy z epinefryną niż po zastrzyku z 2-proc. niebuforowanej lidokainy z epinefryną.

Wyniki te mogą mieć kliniczne znaczenie w przypadku leczenia dzieci i dorosłych pacjentów wymagających niższych dawek znieczulenia miejscowego. 

- W świetle tych badań znieczulanie małych pacjentów będzie łatwiejsze, ale skorzystają także dorośli z zaburzeniami czynności wątroby,  pisali badacze w pracy opublikowanej w  Journal of Oral and Maxillofacial Surgery.

Buforowanie neutralizuje kwasowość anestetyków i sprawia że substancje te szybciej działają na tkanki. Do tej pory badania dowodziły lepszej skuteczności buforowanych środków znieczulających, ale nie dotyczyły one leczenia stomatologicznego. 

W ostatnim badaniu wzięło udział 24 zdrowych pacjentów w wieku 20-30 lat. Każdy pacjent w odstępie dwóch tygodni otrzymywał w formie zastrzyku 4 ml buforowanej (40 mg) lidokainy w roztworze 1:100 000 epinefryny oraz 4 ml (80 g) lidokainy w roztworze 1:100 000 epinefryny.

Naukowcy oceniali nasilenie bólu podczas iniekcji, długość efektu znieczulenia miazgi i czas potrzebny na powrót pełnego czucia dla pierwszych zębów trzonowych oraz kłów. Stopień znieczulenia miazgi oceniano za pomocą testu EPT (Electric Pulp Test) i testu reakcji na zimno chlorkiem etylu.

Uczestnicy eksperymentu zgłaszali znacząco słabszy ból podczas iniekcji, kiedy podawano im buforowany roztwór niż wtedy gdy wstrzykiwano im roztwór niebuforowany. 

Według naukowców buforowanie roztworu sprawia że pH środka znieczulającego jest podobne do pH otaczających tkanek. Dostępne na rynku analgetyki w roztworze epinefryny mają niskie pH (z reguły na poziomie 3,5), bo w ten sposób wydłuża się ich trwałość. Po iniekcji lek jest zobojętniany przez płyny tkankowe. Jeśli natomiast środek znieczulający ma pH obojętne,  tak jak to miało miejsce w eksperymencie, zaczyna działać od razu, bez zwłoki potrzebnej na buforowanie przez otaczające tkanki.

Więcej: drbicuspid.com

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH