PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Lek na próchnicę rodem z dalekiej północy

en
24-01-2017, 13:31
Lek na próchnicę rodem z dalekiej północy Niepozorne porosty kryją substancje o wielkim potencjale leczniczym (fot. pixabay)
Odkryto dwie substancje o obiecujących właściwościach przeciwbakteryjnych, które mogą być stosowane do leczenia próchnicy i paradontozy. Wytwarza je porost rosnący w arktycznych rejonach Kanady.

- Rośliny z dalekiej północy muszą sobie radzić z ekstremalnym stresem. Podejrzewaliśmy, że mogą produkować specjalne substancje, które im w tym pomagają – opowiada o swoich badaniach Normand Voyer chemik z Faculty of Science and Engineering, Université Laval.

Obiektem zainteresowania naukowców stał się Stereocaulon paschale, porost występujący na terenach arktycznych, ale znajdowany także na górskich szczytach. - Chemiczna analiza ujawniła jedenaście związków, z których dwa były zupełnie nowe dla nauki - raportują badacze w czasopiśmie Journal of Natural Products. Pozostałe dziewięć już wcześniej wyizolowano z innych organizmów.
Aż sześć z tych jedenastu, jak dowiodły eksperymenty prof. Daniela Greniera z Faculty of Dental Medicine, miało ciekawe właściwości przeciwbakteryjne, które można wykorzystać w walce z patogenami powodującymi próchnicę i paradontozę.

Na razie jest zbyt wcześnie, by stwierdzić, czy dwie nowe substancje mają medyczny i przemysłowy potencjał. Jednak badania wykonane w Kanadzie dowodzą bardziej ogólnej reguły - północne gatunki także są niezwykle cenne z uwagi na występujące w nich cząsteczki. Do tej pory poszukiwania nowych substancji o dużym potencjale leczniczym koncentrowały się na gatunkach tropikalnych. Tymczasem Arktyka zupełnie pomijana w badaniach jest nie mniej bogatą „naturalną apteką”. Z tym, że w przeciwieństwie do tropików, gatunki roślin, które żyją za kołem podbiegunowym bardzo wolno rosną. Kluczowe jest więc opracowanie metod, które pozwolą w laboratorium otrzymać syntetyczne odpowiedniki, występujących w naturze, substancji leczniczych.

Więcej: sciencedaily.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
próchnica   paradontoza   badania naukowe  

POLECAMY W SERWISACH