PARTNER PORTALU
partner portalu partner portalu

LED lampy - na wieczność

ms
17-06-2014, 08:14
LED lampy - na wieczność LED lampy - na wieczność
Znany producent sprzętu stomatologicznego promuje lampy do oświetlania pola zabiegowego stwierdzeniem, że jego wyrób bez awarii pracuje co najmniej 40 tys. godzin, a to odpowiada mniej więcej dwudziestu latom efektywnego funkcjonowania gabinetu dentystycznego. Skuteczna to reklama, skoro tego typu sprzęt starzeje się moralnie mniej więcej w pięciokrotnie szybszym tempie?

Oświetlenie LED pola zabiegowego w gabinecie stomatologicznym wciąż nie jest w powszechnym użyciu, dlatego też jego producenci starają się przybliżyć tego typu rozwiązania. Na co powinni zwracać zatem uwagę dentyści decydując się na LED lampę? Przede wszystkim na możliwość regulacji natężenia światła. W sprzedaży oferowane są m.in. rozwiązania zapewniające, w zależności od potrzeb: od 15 tys., poprzez 25 tys., do 30 tys. luksów.

Ważne jest to, że lampy LED mają wysoki współczynnik wierności odwzorowania barw CRI (powyżej 90). Współczynnik ten określa wierność odwzorowania barw (procent zgodności źródła światła ze światłem słonecznym). Liczba 90 oznacza, że emitowane światło różni się o 10 proc. od widma generowanego przez promienie słoneczne.
Drugim parametrem przemawiającym za LED jest wysoka temperatura barwowa światła (powyżej 5300 K).
Poniżej prezentujemy zestawienie temperatur barwowych w st. Kelvina (wyższym temperaturom odpowiadają barwy chłodne).
1000 K - światło świecy,
3200 K - tradycyjna żarówka żarowa,
6000 - 8000 K - zachmurzone niebo,
10000 - 20000 K - niebieskie niebo bez słońca.

Ważne jest utrzymywanie naturalnego oświetlenia jamy ustnej, dzięki czemu efekt estetyczny realizowanych zabiegów nie powinien być zaskoczeniem, zarówno dla dentysty, jak i dla pacjenta.

Ważna jest możliwość takiego ukierunkowania wiązki światła, aby pracujący dentysta mimowolnie nie zacieniał jamy ustnej pacjenta.

Ważna jest możliwość włączania i wyłączania urządzenia oraz zmiany parametrów przy pomocy pulpitu sterowniczego (bez konieczności podchodzenia do lampy, w celu jej uruchomienia lub odpowiedniego nastawienia).

Ważna jest opcja automatycznego włączania oświetlenia w momencie gdy fotel zostanie ustawiony w pozycji zabiegowej i wyłączania źródła światła w chwili podnoszenia oparcia po zakończeniu pracy z pacjentem (w lampach sprzężonych z unitami).

Ważne jest też to, że emitowanemu światłu LED nie towarzyszy nagrzewanie się lampy, nie ma zatem obaw o wzrost temperatury otoczenia. Lampy LED nie muszą być zatem chłodzone, co z jednej strony podnosi komfort pracy (brak odgłosów pracującego wentylatora), z drugiej strony dodatkowo minimalizuje, i tak niewielkie, zużycie prądu. Szacuje się, że pobór mocy przez lampy z diodami LED-owych nie przekracza 20 proc. tej, która musi być dostarczona np. lampom halogenowym. Efekt ten uzyskuje się przy zdecydowanie większym natężeniu oświetlenia emitowanego przez LED lampy.

Ważny jest w końcu system mocowania oświetlenia. Czołowi producenci dostarczają kilka opcji. Dzięki różnym systemom wysięgników korpus lampy może być mocowany: do sufitu, do ścian, może być usytuowany na wolnostojącej, przesuwnej podstawie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH