PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Leczenie próchnicy lekiem na Alzheimera coraz bliżej?

kan
13-12-2017, 11:31
Leczenie próchnicy lekiem na Alzheimera coraz bliżej? Leczenie próchnicy może być wkrótce znacznie prostsze i mniej inwazyjne (fot. pixabay)
Lek na Alzheimera może być stosowany do leczenia wszystkich stadiów próchnicy, twierdzą naukowcy z King’s College London. Na początku 2017 r. ogłosili odkrycie tej nowatorskiej metody terapii, a teraz ją doskonalą.

W styczniu tego roku infoDENT24.pl pisał o przełomie, jakim w leczeniu próchnicy może być lek na chorobę Alzheimera.

Na pierwszym etapie prac naukowcy z King’s College London udowodnili, że lek ten może chronić miazgę przez stymulowanie rozwoju komórek macierzystych zębiny. Teraz ogłaszają na łamach Journal of Dental Research, że ta prosta metoda może być także skuteczna w leczeniu mniej zaawansowanych i bardziej powszechnych ubytków, w których nie dochodzi do odsłonięcia miazgi. 

- Tym razem udowodniliśmy, że to samo podejście do problemu można stosować przy płytkich ubytkach, w tym przypadku nisko zróżnicowane komórki wymagają aktywacji - podsumował najnowsze osiągnięcia dr Paul Sharpe, dyrektor Centre of Craniofacial & Regenerative Biology w King’s College London.

Naukowcy wierzą, że to odkrycie doprowadzi do klinicznych produktów. Obecnie nie ma w stomatologii środków, które działałyby przez szlak sygnałowy Wnt, który jest  szeregiem białek przekazujących sygnały w komórkach odpowiedzialnych za normalny rozwój zęba.

Wzmocniona zębina będzie chroniła ząb przed nieodwracalnym zapaleniem miazgi, co oznacza, że destrukcja zostanie zahamowana zanim doprowadzi do stanu wymagającego leczenia kanałowego, czy ekstrakcji. Podobnie jak w poprzednich badaniach naukowcy stosowali biodegradowalną kolagenową gąbkę, za pomocą której nanosili lek w leczone miejsce. Potrzebny jest jednak inny sposób dostarczania leku, gdyż w warunkach klinicznych kolagenowa gąbka się nie sprawdzi.

Więcej: journals.sagepub.com

Czytaj także: Przełom - lek na Alzheimera walczy z próchnicą

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   badania naukowe   leczenie próchnicy  

POLECAMY W SERWISACH