PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Leczenie periodontologiczne poprawia stan pacjentów ze współistniejącymi chorobami kardiologicznymi i cukrzycą

kan
17-05-2017, 12:10
Leczenie periodontologiczne poprawia stan pacjentów ze współistniejącymi chorobami kardiologicznymi i cukrzycą Coraz więcej wiadomo o powiązaniach paradontozy i współistniejących chorobach (fot. Wikipedia)
Są dowody, że leczenie periodontologiczne może zmniejszyć ryzyko powikłań kardiologicznych. Naukowcy analizowali wpływ leczenia chorób dziąseł na postęp choroby kardiologicznej u pacjentów z paradontozą i cukrzycą typu 2.

Paradontoza predysponuje do rozwoju chorób układu krążenia, natomiast cukrzyca zwiększa ryzyko śmierci z powodu chorób układu krążenia. Sama cukrzyca jest czynnikiem ryzyka wystąpienia chorób dziąseł dwu-trzykrotnie, zwłaszcza u pacjentów z cukrzycą niedostatecznie wyrównaną metabolicznie. Jednak nie jest jasne na ile leczenie periodontologiczne zmniejsza ryzyko chorób kardiologicznych u pacjentów z cukrzycą.

Naukowcy z Tajwanu przeprowadzili badanie retrospektywne ponad 15 tys. pacjentów by stwierdzić, czy zabieg kiretażu poddziąsłowego i inne zaawansowane zabiegi periodontologiczne wpływają na ryzyko wystąpienia zawału serca, niewydolności serca czy udaru mózgu u pacjentów ze współistniejącą paradontozą i cukrzycą typu 2.

Naukowcy mieli do dyspozycji dane z programu Taiwan National Health Insurance (NHI), w którym brali udział niemal wszyscy obywatele Taiwanu.

Do badania wybierano pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą w okresie 1999-2001, którzy mieli paradontozę, przez trzy lata po zdiagnozowaniu cukrzycy przeszli co najmniej trzy zabiegi periodonologiczne, a ponadto nie stwierdzono u nich choroby układu krążenia.

Pacjenci zostali podzieleni na dwie grupy, tych którzy przeszli proste leczenie periodontologiczne (12 156 osób)  i tych po zaawansowanych zabiegach leczenia paradontozy np. kiretażu poddziąsłowym (3 039 osób).

Po porównaniu tych grup okazało się, że pacjenci którzy przeszli zaawansowane leczenie periodontologiczne mieli niższe ryzyko wystąpienia zawału serca ( odpowiednio 3,32 proc. i 3,67 proc.) czy niewydolności serca (0,18 proc. i 0,32 proc.) w porównaniu z grupą leczoną w prosty sposób. Natomiast nie stwierdzono związku z wystąpieniem udaru.

 - Te wyniki mogą dowodzić  istnienia jakichś rozbieżności między patogenezą udaru mózgu i związanymi z paradontozą chorobami układu krwionośnego – skomentował dr Chiung-Huei Peng z Hungkuang University w Tajwanie, główny autor badania.

Praca została opublikowana  przez Internal Medicine.

Więcej: drbicuspid.com

Czytaj także: Paradontoza zwiększa ryzyko śmiertelności u pacjentów z marskością wątroby 
Paradontoza, co o niej wiadomo

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH