PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Leczenie paradontozy nie poprawia zdrowia kardiologicznego?

smn
15-12-2017, 12:56
Leczenie paradontozy nie poprawia zdrowia kardiologicznego? Nie ma mocnych dowodów naukowych na to, że leczenie paradontozy poprawia zdrowie kardiologiczne pacjentów (fot. pixabay)
Czy rzeczywiście istnieją mocne dowody na to, że leczenie periodontologiczne jest korzystne dla pacjentów z chorobami kardiologicznymi - odpowiedź na to pytanie poszukiwał prof. Chunjie Li ze State Key Laboratory of Oral Diseases w Sichuan University w Chinach, analizując istniejące randomizowane badania kliniczne. I niestety potwierdzenia nie znalazł.

Systematyczna analiza przeprowadzonych do tej pory badań naukowych tego tematu nie dostarcza  mocnych dowodów, które jasno wykazywałyby związek między prewencyjnym działaniem takiego leczenia wobec nawrotów choroby i brak dowodów na skuteczność w prewencji podstawowej.

Randomizowane badania kliniczne, w których badano czy leczenie periodontologiczne u pacjentów z przewlekłym zapaleniem przyzębia ogranicza postęp choroby układu krążenia u pacjentów ze zdiagnozowanym problemem kardiologicznym (prewencja wtórna) lub pierwszych objawów u pacjentów zdrowych do tej pory (prewencja pierwotna). Naukowcy znaleźli tylko jedną pracę dającą niejednoznaczne dowody. Efekt dociekań opublikowano na łamach Cochrane Database of Systematic Reviews.

Jednak prezydent American Academy of Periodontology, dr Steven R. Daniel, wychodzi z założenia, że mimo braku dowodów na wpływ leczenia periodontologicznego na zahamowanie postępów choroby periodontologicznej, tam gdzie jest ono potrzebne powinno być rekomendowane, ponieważ zdrowe dziąsła są kluczowym składnikiem dobrego zdrowia ogólnego.

 Słabe dowody 

Faktem jest, że badania wykazują związek między paradontozą i chorobami układu krążenie, jednak nadal nie jest pewne w jakim stopniu leczenie periodontologiczne wpływa na samą chorobę.

Celem badania prowadzonego w Chinach była
- ocena jakości istniejących badań skuteczności leczenia periodontologicznego w prewencji chorób układu krążenia,
- zbadanie skutku tego leczenia w prewencji pierwotnej chorób serca,
- zbadanie skutku leczenia w terapii i prewencji wtórnej chorób kardiologicznych u pacjentów z przewlekłym zapaleniem przyzębia.

Szukano randomizowanych lub quasi-randomizowanych badań klinicznych, w których przez co najmniej rok monitorowano skuteczność różnych zabiegów periodontologicznych w prewencji pierwotnej lub wtórnej chorób kardiologicznych. Znaleziono tylko jedną pracę, która spełniała te kryteria - ukazała się w Journal of Periodontology w 2009 r. 
Badanie objęło 303 pacjentów z paradontozą i wcześniej zdiagnozowaną chorobą kardiologiczną, w sposób losowy zostali przydzielini do grupy która przeszła leczenie periodontologiczne lub do grupy która była poddana standardowej opiece stomatologicznej.

Pacjenci byli obserwowani przez 25 miesięcy. W grupie leczonej periodontologicznie w tym okresie miał0 miejsce pięć incydentów sercowo-naczyniowych, w grupie kontrolnej siedem, co nie było różnicą istotną statystycznie.

- Nie znaleźliśmy wystarczająco mocnych dowodów na to, że leczenie periodontologiczne przeciwdziała nawrotom choroby kardiologicznej w długim okresie czasu u pacjentów z  przewlekłym zapaleniem przyzębia.

Słabą stroną tego badania był ponadto brak analizy innych czynników ryzyka.

Mimo że wyniki tego badania są niejednoznaczne istniejące do tej pory dowody na związki między paradontozą i chorobami układu krążenia dają solidne podstawy do rozszerzania metod prewencji stosowanych u pacjentów z chorym sercem - podkreślił dr Steven R. Daniel.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH