• jobDent jobDENT
    giełda pracy

    najnowsze oferty pracy

    Szukam pracy

  • kursDent kursDENT
    szukaj szkoleń
PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Leczenie ortodontyczne przed czy po wyrżnięciu się "ósemek"

en
07-05-2018, 10:08
Leczenie ortodontyczne przed czy po wyrżnięciu się Na ile wyrastające zęby mądrości wpływają na leczenie ortodontyczne? (fot. pixabay)
Rodzice małych pacjentów czasami pytają kiedy lepiej zacząć stosowanie aparatu ortodontycznego - przed wyrżnięciem się trzecich trzonowców, czy już po pojawieniu się "ósemek".

Niekiedy rodzice dzieci leczonych ortodontycznie obawiają się, że aparat został założony przedwcześnie. W przypadku gdy ósemki pojawią się późno mogą zniszczyć skutki leczenia - to najczęściej wyrażane przez opiekunów obawy. Tyle że większość dzieci nie chce czekać tak długo na korygowanie zgryzu, bo to że aparat ortodontyczny jest potrzebny wiadomo w wieku 9-10 lat.

Nie w każdym przypadku konieczna jest ekstrakcja trzecich trzonowców, jednak ortodonta może zalecać usuwanie ósemek u dzieci, które wymagają leczenia ortodontycznego. Wyrastające ósemki nie tylko mogą wpływać na ustawienie pozostałych zębów, ale też powodować inne problemy.

Kilka najczęściej spotykanych problemów powodowanych przez wyrzynające się trzecie trzonowce
1. Gdy ósemki wyrzynają się okresowo, mogą pojawiać się stany zapalne dziąsła. Nie trudno o nie, gdyż nawisające dziąsło gromadzi bakterie i resztki pokarmu.
2. Gdy brak miejsca w łuku zębowym zęby mądrości nie wyrzynają się, co może stać się przyczynyną dużych dolegliwości.
3. Infekcje zębów trzecich trzonowych mogą powodować też powstawanie bolesnych torbieli lub innych problemów w jamie ustnej.
4. Częściowe lub całkowite wyrżnięcie się ósemek może zwiększyć ryzyko próchnicy i chorób przyzębia.

Ekstakcja ósemek jest przeprowadzana wtedy, gdy zaczynają być one problemem. Decyzja musi być podejmowana indywidualnie, gdyż w przypadku każdego pacjenta sytuacja może się inaczej rozwijać. Trudno więc przewidzieć czy ekstrakcja trzecich trzonowców będzie konieczna. 

Więcej: teethremoval.com

Podobał się artykuł? Podziel się!
SŁOWA KLUCZOWE
dentysta   trzecie trzonowce   leczenie ortodontyczne  

POLECAMY W SERWISACH