• jobDent jobDENT
  giełda pracy

  najnowsze oferty pracy

  Szukam pracy

 • kursDent kursDENT
  szukaj szkoleń

  najnowsze oferty szkoleń

PARTNERZY PORTALU
partner portalu partner portalu

Leap Motion controller - bezdotykowe centrum operacyjne w gabinecie stomatologicznym

ms
01-09-2014, 14:12
Leap Motion controller - bezdotykowe centrum operacyjne w gabinecie stomatologicznym Leap Motion: Wirtualny ruch w 3D
Coraz częściej pojawia się określenie przełom, a mowa o powszechnym wykorzystaniu w praktykach stomatologicznych urządzenia zwanego Leap Motion controller. To swoiste centrum diagnostyczne, które ma pomóc w przeprowadzaniu skomplikowanych zabiegów realizowanych przez chirurgów.

Prace trwały od ponad roku. Zaangażowane w nie były dwa argentyńskie ośrodki CORE Dental Clinic w Resistencia (miasto w północnej Argentynie) oraz National University of the Northeast School of Dentistry Department of Pediatric Dentistry w Corrientes (miasto w północno-wschodniej Argentynie). Teraz testowane są zaawansowane stacje diagnostyczne, przystosowane do potrzeb gabinetów dentystycznych.

Cała idea Leap Motion controller opiera się na sterowaniu obrazem na ekranie komputera. Nie brzmi to może rewolucyjnie, ale w rzeczywistości znacznie ułatwia pracę dentyście podczas skomplikowanych zabiegów.

Oczywiście obraz, który pojawia się na ekranie komputera, uzależniony jest od tego co przekażą kamery lub skanery, a możliwość jego analizy - od zastosowanego oprogramowania, chociażby takiego, które stosuje się w technologii CAD/CAM.

Istotą Leap Motion controller jest analizator ruchu (niewielkie urządzenie przypominające nieco wyglądem nowoczesny telefon komórkowy), który umieszczony przed ekranem monitora precyzyjnie rejestruje ruch dłoni operatora. Ruch ten powinien być zbliżony do tego, w jaki sposób palce użytkownika laptopa obsługują touchpad, wówczas komputer reaguje na komendy w podobny sposób, jakby był obsługiwany w standardowy sposób. W sposób podobny, ale nie taki sam, gdyż ekran komputera zachowuje się jakby był dotykowy, czyli na ruch palców reaguje np. przewijaniem kolejnych zakładek, powiększaniem lub pomniejszaniem obrazu, ale także precyzyjnie wypełnia komendy dotyczące zmiany pozycjonowania poszczególnych elementów obrazu.

Co jest ważne w analizie wizualnej - to fakt, że wszystko odbywa się w wymiarze 3D. Tak więc operator może nie tylko wirtualnie dotykać elementów i dowolnie je przesuwać wzdłuż osi poziomej X i pionowej Y, ale także w osi Z, a więc w wymiarze „głębokości".
Touchpad, takich możliwości nie zapewniał. Leap Motion controller działa w przestrzeni, a zatem można bez przeszkód niejako sięgać po elementy znajdujące się w głębi (zbliżając dłoń do ekranu), lub uaktywniać punktu położone w pierwszym planie. Operowanie w 3D wymaga oczywiście pewnej sprawności, ale tą uzyskuje się już po kilku minutach treningu.

Najistotniejsze w bezdotykowym korzystaniu z materiału analitycznego jest jednak to, że operujący dentysta nie musi dotykać powierzchni, której - ze względu na zastosowane w urządzeniu elementy elektroniczne - nie sposób sterylizować. Dotychczas korzystanie z materiału analitycznego wiązało się z koniecznością każdorazowej wymiany rękawic, co oczywiście jest nierealne lub korzystania z pomocy, co po pierwsze wymaga zaangażowania personelu, po drugie instruowanie osoby trzeciej w jaki sposób ma ustawić obraz nie tylko zabiera czas, ale także czasami polecenie nie jest czytelne dla osoby obsługującej komputer.

Nie mniej istotne w tej całej sprawie są pieniądze. Koszt kontrolera Leap Motion to zaledwie kilkadziesiąt dolarów (twórcy prototypu podają cenę 79 USD).
Zasady funkcjonownia stacji roboczej przeznaczonej do użytku w gabinetach dentystycznych opisane zostały w "Imaging Science in Dentistry" (June 11, 2014) .

Podobał się artykuł? Podziel się!

POLECAMY W SERWISACH